Kötelező, mindenkit érint, ráadásul első körben az interneten keresztül intézhető, mi az? Természetesen a 2022-es népszámlálás, melyre sajnos az internetes adathalász bűnözők is rárepülhetnek. Éppen ezért az Országos Rendőr-főkapitányság megelőző céllal összeírta, mi mindenre érdemes odafigyelni az október 1-jén elkezdődött népszámlálás során.
Mindenképpen legyen gyanús, ha népszámlálás címmel kapunk e-mailt, pláne ismeretlen feladótól, vagy olyan, hivatalosnak tűnő küldőtől, akinek az e-mailcíme nem egyezik meg a hivatalos szerv e-mailcímével. Mielőtt az e-mailben szereplő esetleges linkre kattintanánk, érdemes fölévinni a kurzort, mely megmutatja, milyen internetes címre visz a kattintás. Ha az nem egyezik meg a hivatalos https://belepes.nepszamlalas2022.hu/login népszámlálási oldalra vezető internetcímmel, akkor bizony alighanem átveréssel van dolgunk.
Szintén gyanús lehet egy olyan, népszámlálást idéző internetes felület, ahol csak a személyes adatainkra, anyagi helyzetünkre, netán a bankszámlánk adataira kérdeznek rá. A népszámlálással kapcsolatos hivatalos kérdőívek online kitöltése ugyanis ennél jóval részletesebb, és körülbelül fél órát vesz igénybe, ezért eleve kizárt, hogy néhány adat kitöltésével megúszhatjuk az adatszolgáltatást. Ha az utóbbival találkoznánk, ne küldjük el a két adatokat!
Ha úgy látja, hogy minden óvintézkedése ellenére becsapták, megkárosították, tegyen feljelentést a lakhely szerinti illetékes rendőrkapitányságon, de személyesen is tehet bejelentést bármely rendőri szervnél vagy telefonon, a 112-es segélyhívószámon
– áll a rendőrségi közleményben.
Aki nagyon óvatos, november 21. és november 28. között azt is megteheti, hogy maga jelentkezik a település jegyzőjénél, ahol személyesen tehet eleget az adatszolgáltatási kötelezettségének.
Ne feledje, hogy a kérdőívet mindenképp ki kell töltenie:
Ellenkező esetben bírságra lehet számítani, akárcsak a valótlan adatok megadása esetén is. Nem érdemes ezzel játszani, mert a büntetés akár 200 ezer forint is lehet.