Háború

Orbán Viktor: Tűzszünetre és béketárgyalásokra van szükség az oroszok és az ukránok között

Létrehozva: 2022.10.14.

Vannak, akik arról beszélnek, hogy a háborút meg kell nyerni, mások, köztük Magyarország, hogy azonnali tűzszünetre és békére van szükség - jelentette ki Orbán Viktor a Kossuth Rádió reggeli műsorában pénteken. Szólt arról is, hogy utasította pénzügyminisztert és a jegybankelnököt, hogy tegyenek meg mindent azér, hogy jövő év végére egy számjegyűre csökkenjen az infláció.

Vannak, akik arról beszélnek, hogy a háborút meg kell nyerni, míg mások, mint Magyarország, arról beszél, hogy tűzszünetre van szükség 

közölte a Orbán Viktor a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország című péntek reggeli műsorában. A miniszterelnök hozzátette: Magyarországnak nem kell elmagyarázni, hogy milyen lehet most harcolni az oroszok ellen, hiszen mi tudjuk milyen volt a szovjet brutalitás ellen. – A szabadságunk elérését 1956-ban is egy béketárgyalásban reméltük – rögzítette a kormányfő. Mint mondta, van egy béketábor Európában, akik ezt a logikát követik.

Tűzszünet kell és béketárgyalások, ez hozná el a gazdasági megnyugvást is – fogalmazott. Van egy béketábor: Ferenc pápa, amerikai republikánusok, üzletemberek, Kissinger. A gazdasági megkönnyebbülést ez hozná el – mondta a kormányfő. A tisztességesebb árakhoz a békével jutunk el. Nem sok jó szankciót láttunk eddig a világban – mondta Orbán. Az, hogy az energiatörpe vessen ki szankciót az energiaóriásra, az a miniszterelnök szerint mindenképpen egyedi.

Elszúrt szankciók

Brüsszelben viszont elszúrták a szankciókat – mutatott rá a miniszterelnök. Mint fogalmazott, az országok óvatosak voltak a szankciókkal, mert tízből csak kettő-három szokott csak beválni, és sok esetben jobban fáj annak, aki kivetette, mint akire kivették.

Szankciókat azok szoktak kivetni akiknek erőfölényük van. Energiaügyben viszont kétséges, hogy erőfölényünk lenne, mivel mi vásárlók vagyunk az oroszok pedig a szállítók. Tehát az, hogy ez energiatörpe szankciót vet ki az energiaóriásra igencsak szokatlan

rögzítette a kormányfő.

Orbán Viktor arról is beszámolt, hogy hat hónapja sürgetik az Európai Bizottságot, hogy tegyen le egy árcsökkentési javaslatot a szankciók mellé. Ezt viszont nem tette meg, ezért szankciós infláció van, és szankciós felárat fizetünk. Véleménye szerint végső megoldás az lenne, ha az unió elállnának ettől a politikától, de ettől még nagyon messze vagyunk.

Orbán Viktor arról is beszélt, hogy Magyarország részletesen megnézi az asztalra kerülő szankciókat. Mindent megvizsgálunk, és ha a hazánk számára hátrányos szankciókat látunk, akkor felvesszük a küzdelmet.

Nő az elégedetlenség, így az európai kormányfők között is egyre többen mondják, hogy nem ezt ígérték 

hívta fel a figyelmet.

Európa csak veszít

Most már nem Magyarország az egyetlen, amelyik felteszi a kérdést, hogy mi folyik itt – hangsúlyozta a miniszterelnök a brüsszeli szankciókról. Hangsúlyozta, hogy mindezen az USA nyer, Oroszország nem veszít, Európa viszont egyre rosszabb helyzetbe kerül. – A mi nézőpontunk szerint ez terrorcselekmény – beszélt az Északi Áramlat gázvezeték felrobbantásáról a miniszterelnök. Jelezte: 

az utolsó nagy kapacitású gázvezeték, a török vezeték, továbbra is gázt szállít Magyarországra, ha pedig ezt felrobbantanák, akkor azt terrorista cselekménynek tekintenék.

– Szankciós felárat fizetünk – részletezte a kormányfő az energia-, valamint az élelmiszerárakról. Elmondta, hogy a szankciók nélkül csökkennének az árak.

Orbán Viktor felhívta a figyelmet arra, hogy míg az amerikai gáz ötször-tízszer olcsóbb, tehát fel kell tenni a kérdést, hogy ki nyer ezen. Úgy van összerakva az egész, hogy az európaiak csak veszíteni tudnak – tette hozzá.

Szankciós infláció

A miniszterelnök ismét hangsúlyozta, hogy a magas infláció nem piaci okoknak köszönhető. Orbán Viktor kijelentette: jelenleg szankciós infláció van. Amikor magasabb árat fizetünk a boltban, akkor szankciós felárat fizetünk. Mint mondta, ha az unió belátná, hogy változtatni kell a szankciókon, akkor az infláció a felére visszaesne.

Ha a brüsszeli politikusok okosabbak lennének, akkor nem lennének ekkorák az energiaárak és az infláció 

húzta alá.

A kormányfő hozzátette: a magas inflációt nem szabad ölbe tett kézzel nézni ezért is utasította a pénzügyminisztert, hogy azon dolgozzon, hogy az infláció egy számjegyű százalék környékére csökkenjen. Orbán Viktor felidézte,

amikor először volt miniszterelnök, tíz százalék környékén volt az infláció, amikor átvette a kormányzást, és ezt sikerült a felére csökkenteni.

Megjegyezte: a jelenlegi kormánynak tehát van tapasztalata az infláció elleni harcban.

Az infláció elleni küzdelem családvédelmi küzdelem is egyben – hangsúlyozta a kormányfő. Orbán Viktor arra is emlékeztetett, a magas infláció mögött mindig lehet spekulánsokat találni, akik ellen fel kell lépni.

Erről nem demokratikusan döntöttek

Orbán Viktor a nemzeti konzultációról azt mondta, hogy egy nemzetközi csata kellős közepén vagyunk.
Az egyik tábor hisz a szankciós politikában, mert az meghozza az eredményt, míg a másik tábor megváltoztatná a szankciós politikát.

Orbán közölte, ha nincsenek válaszok a szankciós politika eredményére, és idejére, akkor azokat nem tudjuk támogatni. A kormányfő szólt arról is, hogy

hat hónapig zavartalanul tudna most működni Magyarország, ha nem érkezne nyersanyag.

A szankciókat nem demokratikus módon vezették meg, mert arról az európai elit döntött - tette hozzá. Mi a legfontosabb kérdésekbe mindig megkérdeztük az embereket. Orbán kifejtette, hogy mindig megpróbáltak nemzeti egyetértést létrehozni bizonyos kérdések mentén.

Egyre nagyobb a migrációs nyomás

Orbán Viktor: Ide migránsok nem jönnek

Orbán Viktor a migrációról azt mondta, a Frontex nem tudja megoldani a határvédelmet, mert a Frontex egy utazási ügynökség.

Nekünk arra van szükségünk hogy fizikai erővel meg tudjuk védeni a határt, és az adott állam beleegyezése nélkül senki ne tudjon bejönni.

A kormányfő elmondta, majdnem 200 ezer illegális határátlépési kísérlet történt idén. Már-már a 2015-ös nagy migrációs inváziós hullámra emlékeztető számok vannak.
A megoldás az lenne, hogy Szerbia déli határát védjük, és ott lenne a konfliktus magva.

A szolidaritási mechanizmus az valójában azt jelenti, hogy szétosztjuk egymás között a migárnsokat - mondta a kormányfő. Ez teljes mértékben elfogadhatatlan, és ezt eddig mindig sikerült megakadályozni - tette hozzá.

Itt menekülttábor nem lesz, és nem fognak migránsok ide jönni 

mondta Orbán Viktor.

(Origo)

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek