Azt hinnénk, hogy jót cselekszünk, de valójában többet árt, mint használ, hogyha belülről állunk neki szigetelni a lakás különböző helyiségeit. Ezzel a módszerrel hosszú távon nemcsak a ház állapotát, hanem az egészségünket is károsíthatjuk, és nem működik a rezsicsökkentés sem.
Renovation at home. Plasterer spreading plaster on wall.
Józan paraszti ésszel belegondolva úgy is spórolhatnánk a fűtésen, hogyha a házunk helyiségeit belülről állunk neki szigetelni. Hiszen így nem a falat fűtjük, ráadásul a szigeteléssel a meleg levegő is jobban bent marad a szobában. A szakértők szerint ez egy óriási tévhit, és sokkal több lesz ennek a módszernek a negatív következménye.
A szakemberek kiemelik: alapszabály, hogy a hőszigetelés mindig az épület külső oldalára kerüljön! Amikor ez valamilyen oknál fogva nem kivitelezhető, akkor kerülhet a belső oldalra a szigetelés, de nagy gonddal kell eljárni. A fal belső oldalán csak úgy szabad hőszigetelést felrakni, hogy a szigetelés lakótér felőli oldalán egy úgynevezett párazáró réteget kell ragasztani a szigetelőanyagra.
Ezzel akadályozhatjuk meg, hogy a szobában lévő pára apránként beszivárogjon a külső falszerkezetbe.
A párazáró réteg miatt azonban a helyiség páratartalma jelentősen megnőhet, ez pedig más károkat okoz, így érdemes a belső szigetelés helyett más megoldást választani.
Ennek egyik oka, hogy idővel tönkremegy a falszerkezet. Ha ugyanis belülről szigetelünk, akkor a meglévő fal belsejében annyira lehűl a hőmérséklet, hogy lecsapódik a nedvesség, és a benne lévő vízgőz télen akár meg is fagyhat. Ez a jelenség csak évek múlva jelentkezik, és hozzájárul a lakás fűtésének és szellőztetésének módja is. A lakóknak pedig sokkal-sokkal többe fog kerülni az épület szerkezetének javítása, mint a belső szigetelés. A másik ok a penészesedés, amely szintén azért alakul ki, mert a szigetelt falszerkezet belső oldala hidegebb lesz attól, mintha egyáltalán nem lenne szigetelve. Így a párakicsapódás miatt fokozottabb lesz a penészképződés.
A belső szigetelés nem megoldás a spórolásra, mivel a falak hőtároló kapacitását ezzel jelentősen csökkentjük. Így télen romlik a fűtés minősége, nyáron pedig az üvegezett szerkezeteken – például ablakon – bejutó hő nem tud a falban elnyelődni, ezért a légtér hamarabb melegszik fel.
Ráadásul a szigetelés mögé került elektromos- és gázvezetékeket, konnektorokat át kell szerelni,
hogy az előírásoknak megfeleljen. A szigetelés mögé került vezetékek akár zárlatot is okozhatnak, ha kicsapódik a pára. Arról nem is beszélve, hogy a belső hőszigetelést csak a hasznos alapterület rovására tudjuk felszerelni.