Több mint 800 ezer horgászigazolvánnyal rendelkező pecás van Magyarországon, és ez a szám egyre csak növekszik. A Bors hetente jelentkezik horgászrovatával, amellyel még több embert kívánunk kicsalni a tó- vagy folyópartra. Ezúttal a jövő évi tervekről beszélt Szűcs Lajos, a Magyar Országos Horgász Szövetség elnöke.
Forrás: Knap Zoltán / Bors
A horgászat helyzetéről és terveiről tartottak sajtótájékoztatót a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. keszthelyi telephelyén. Az eseménnyel egyidejűleg egy haltelepítést is megtekinthettek a résztvevők. Az elmondottak alapján kijelenthető, ennyire nehéz éve még nem volt a magyar halgazdálkodóknak és horgászoknak.
Németh István, a Magyar Akvakultúra és Halászati Szakmaközi Szervezet (MA-HAL) elnöke arról számolt be: a tavalyi évben 21 ezer tonna halat termeltek, amelynek 83 százaléka volt ponty, ellenben kiemelte, hogy az afrikai harcsa és a tokfélék is egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek.
– A magyar hal minősége kitűnő, az évi 5000 tonnát, amit a hazai vizekbe telepítenek, azt a magyar termelők biztosítják – hangsúlyozta a szervezet első embere. Németh szólt az idei gondokról, amelyek sosem voltak ekkorák.
– A tavaly kezdődött aszály idénre csúcsosodott ki, amelyet különösen a dunántúli tógazdaságok és halastavak sínylettek meg. Több száz hektárnyi vízfelület kiszáradt, és több ezer volt, ahol csak az üzemi vízszint felére tudták feltölteni a tavakat. Emiatt pedig a ragadozó madarak – kócsagok, gémek, sirályok – még inkább pusztították a halállományt. Tavaly 15-20 százalékkal volt kevesebb a dunántúli termelés, idén a csökkenés valószínűleg eléri a 30 százalékot – ismertette az elnök. Az Alföldön valamivel jobb a helyzet, mert ott szivattyúkkal tudtak vizet táplálni a tavakba. Ezen kívül a takarmányárak megduplázódása, valamint az energiaárak (gázolaj és áram) drasztikus emelkedése is sújtja az ágazatot.
A karácsonyi ponty a fogyasztóknak biztosítva lesz, de ezért többet kell fizetniük, mint tavaly. Úgy számolunk, hogy 1800-2000 forint lehet egy kiló ponty az áruházakban
– mondta Németh István.
Szűcs Lajos, a Magyar Országos Horgász Szövetség (MOHOSZ) elnöke elmondta, a horgászat továbbra is töretlen népszerűségnek örvend.
– Idén átlépte a 800 ezer főt a horgászok regisztrált létszáma, ők 1206 egyesületben, 60 ezer hektárnyi vízen horgászhatnak – büszkélkedett a szövetség első embere. Hozzátette: tavaly fordult elő először, hogy több halat telepítettek a tavakba, mint amennyit kifogtak a horgászok. A MOHOSZ célja jövőre és az elkövetkezendő években, hogy megőrizzék a szolgáltatások színvonalát, illetve megvédjék a ragadozó madaraktól a halakat. Az elnök is megemlítette az aszálykárt, az energiaárak, az üzemanyag és a munkabérek emelkedését.
Mindezekből fakadóan biztos, hogy lesz jövőre jegyáremelés.
A szövetség választmánya a következő hetekben ül össze, hogy megvitassák ennek mértékét. Ez ahhoz kell, hogy a mostani magas színvonalat minél inkább meg tudjuk tartani – hangsúlyozta Szűcs Lajos. Az elnök szerint a jelenlegi nehéz időszakot túl kell élni, ehhez pedig kéri a horgászok együttműködését és támogatását.
– Azt tartsuk szem előtt, hogy a magyar hal kifogása és elfogyasztása a magyar munkahelyeket és a hazai vállalkozásokat tartja fenn. Azt kívánom mindenkinek, hogy annyi halat fogjon, amennyit el tud fogyasztani – zárta Szűcs Lajos.