Sokakat sokkolt az a TikTokon terjedő videó, ami a 4-6-os villamos és a BKK automatáinak képernyőjéről vett mintából kifejlődött gomba- és baktériumtelepeket mutatja be. A Metropol utánajárt, tényleg kell-e tartanunk a napi tömegközlekedéstől.
A Metropol felkereste a videó feltöltőjét, aki különböző helyekről vesz mintát, és megmutatja, mi tenyészik ki belőlük. Gyuris Rita növényorvos ezúttal a BKK automaták képernyőjét és a 4-es 6-os villamos székét és kapaszkodóját vette górcső alá. A néhány nap alatt kifejlődött gomba- és baktériumtelepeket látva többen is elborzadtak, jelezve, hogy soha többé nem nyomják meg a leszállásjelzőt, és nem is ülnek le a villamoson.
A korábbi vizsgálataimhoz viszonyítva semmi meglepő eredményt nem mutatott a táptalaj
– nyugtatott meg mindenkit a növényorvos.
– Hasonló mennyiségű mikroorganizmus él a kezeinken is, sőt az otthon lapuló tárgyakon is, mint például a kapcsoló, a játékkonzol, a telefonok, a laptop. Mivel a közlekedési eszközöket napi szinten tízezrek használják, természetes, hogy ennyi minden felnőtt a táptalajokon – mondta a kutató. Szerinte azonban a tenyészetből ránézésre nem lehet megmondani, hogy ezek a mikroorganizmusok pontosan micsodák, ehhez komolyabb laborvizsgálatok kellenének.
Gyuris Rita szerint a kísérletei nem bizonyítják, hogy veszélyes kórokozók lennének a BKK automatákon, vagy a 4-6-os villamoson, és a videó nem is a BKK ellen irányul. Ugyanakkor mindenkinek ajánlja a kézfertőtlenítő rendszeres használatát.
Én például ugyanúgy leülök, ha van hely, és kapaszkodni is szoktam. Aki fél, az utazás közben és után is le tudja fertőtleníteni a kezét erre szolgáló tisztítószerekkel. A BKK-automaták használata helyett pedig ma már lehetőség van online is megvásárolni a jegyet, bérletet
– tanácsolta a TikTokker-kutató.