Versánszky Dalma újrahasznosított műanyagból és használt ezüstből készíti ékszereit.
Versánszky Dalma gyerekkora óta céltudatos és szorgalmas, olyannyira, hogy 24 évesen már saját ékszermárkája lett. Az ötvösség iránti szenvedélye egy gyereknapon kezdődött...
– Az első találkozásom az ötvösséggel egy gyereknapon történt, körülbelül öt-hat évesen, mikor a szüleim elvittek egy debreceni gyereknapra, ahol kipróbálhattam a tűzzománcozást. Zománcba gyöngyöket szórtam és azt égettük ki, ez annyira megtetszett, hogy általános iskolában elkezdtem tűzzománc szakkörre járni. Aztán vittem tovább és ebben folytattam a tanulmányaimat egészen gimnáziumtól az egyetemig – mesélte a Metropolnak Dalma, aki 2021-ben a MOME Tárgyalkotás szakán végzett.
Dalma, miután végzett az egyetemen, létrehozta saját ékszerkollekcióját.
– Az első kollekciónak az ötlete nehezen született meg, mert az egyetemen mindig kaptunk különböző témákat és a szerint terveztünk. Amikor az ember kikerül az iskolából és egyedül kel döntéseket hoznia, akkor sokkal nehezebb. Végül abból merítettem, hogy nekem nagyapám mindig azt mondta: ha kicsit elveszek, akkor térjek vissza a természethez. Így lett az első kollekcióm címe „Soul Nurtured Botanique” azaz a „lélek táplálta botanikuskert” – magyarázta a 24 éves ékszertervező, aki elárulta, hogy az egyik kedvenc megalkotott formáját a kaktusz anatómiája inspirálta.
Dalma ékszerei nem csak szépek, de környezettudatosak is: újrahasznosított ezüstből kézzel és PET-ből készült huzalból 3D nyomtató segítségével készíti el őket.
– A márkánál elsődleges cél volt az, hogy fenntartható legyen és újrahasznosított anyagokból készüljön – szögezte le Dalma. – Nagyon sok embernek a műanyag tulajdonképpen egy mumus, pedig nem a műanyaggal van a probléma, hanem azzal, hogy hogyan alkalmazzuk és használjuk. Nálam az ékszerek egyaránt műanyagból és ezüstből készülnek. Fontos volt, hogy a technológiákat tudjam ötvözni, és mind a digitális, mind a kézzel készített megoldások jelen legyenek a munkáimban. Az ezüstöt pedig egy olyan cégtől veszem, akik felvásárolják azokat a tárgyakat, amikre már nincs szükség. Újraolvasztják és félgyártmányokat készítenek belőlük és én ezekből dolgozom.