A Magyar Cukrász Ipartestület az idén harmadik alkalommal hirdette meg az Év Bejglije versenyt, melyre egyaránt nevezhettek cukrászdák, vendéglátóhelyek, sőt kézműves pékségek is: a versenyben közel 50 finomság versengett az érmekért és a kitüntető címekért – íme a győztesek!
A versenyzők idén is három kategóriában nevezhettek a versenyre: a szervezők ugyanúgy vártak hagyományos diós, mint ugyancsak tradicionális mákos, valamint ínyenc bejgliket.
Ez utóbbi kategóriában vegyes (például meggyes-mákos, narancsos-diós), illetve
olyan különleges töltelékű bejglikkel nevezhettek a versenyzők, melyek meghatározó összetevői a Magyar Élelmiszerkönyv felhasználható alapanyagai között is megtalálhatóak:
ilyenek a dió és mák mellett például a gesztenye, a gyümölcs és gyümölcskészítmények, a kakaó- és csokoládétermékek, fűszerek, citromhéj, mazsola, méz, olajos magvak, illetve tej és tejtermékek.
Édesszájú szakmaiság
Mindhárom kategóriában az első három helyezett kapott díjat, melynek értelmében
az aranyérmes termékek az Év Diós-, Év Mákos-, illetve az Év Ínyenc Bejglije címet is elnyerték
– a legmagasabb összesített pontszámot elérő édességet mindemellett az Auguszt Elemér különdíjjal is jutalmazták.
A bejgliket minden egyes kategóriában külön zsűri értékelte: a tagok között – immár hagyományosan – idén is szerepet vállalt a televíziós és rádiós műsorvezető Harsányi Levente, aki nem mellesleg egyben végzett cukrász kollégának is számít. A díjakat Erdélyi Balázs, az ipartestület szakmai elnöke adta át, aki megjegyezte, hogy ez a megmérettetés a legfrissebb versenyük – már csak ezért is örvendetes, hogy még így is 50 pályamunka érkezett a felhívásra.
Máktól a dióig...
Az Auguszt Elemér különdíjat átadó Auguszt József tavaly a diós, idén pedig a mákos bejgliket értékelő zsűriben foglalt helyet.
Még mindig várunk a legjobbra, hiszen véleményem szerint sokan még ma sem kellően szakmai szemmel és gyakorlattal készítik a bejglit.
Minden cukrászda más persze, de feltűnő volt számomra, hogy például többen is fordítva végezték el a kelesztés műveletét, vagyis előbb tették hidegre, aztán melegbe a tésztát – mondta el a szaktekintély, aki szerint előfordult, hogy egyesek nagyon sok ízt akartak kihozni egy-egy bejgliből.
Nem kell abba barack-, illetve szilvalekvár: elég, ha a mák ízét kihozzuk, igaz, állagjavításra megfelelő lehet egy efféle íz
– vélekedett hozzá Auguszt úr, hozzátéve, hogy a tölteléknek kell dominálnia, ugyanakkor a linzertészta megfelelőbb választás egy kalács szerű tésztánál – persze az is döbbenetes volt számára, hogy sokan egyszerre használtak a sütéskor vajat és zsírt is.
… diótól a pisztáciáig
Ami a diós bejglit illeti, Vas Szilvia, a zsűri másik tagja szerint jót tett a fagylaltok, torták, és most már a bejglik színvonalának is az egyre jellemzőbb éves szintű megmérettetés.
Persze fontos megjegyezni, hogy szubjektív ítélet született a finomságok elbírálása során, de remélem, azért így is igazságosak voltunk
– mondta el a 3 fős csapatával 16-féle bejglit végigkóstoló hölgy.
Az ínyenc kategória fő ítésze Szervánszky László volt, aki elmondta, hogy igazán meglepő ízek és ízkombinációk is bekerültek a szelekcióba: voltak olyanok, akik olajos magvakat, fűszereket is használtak a sütéshez.
– Némelyik megtalálta az összhangot, de egyesek előtt még sok gyakorlás áll – emelte ki a szakember.
Mennyei ajándék – szó szerint
A hagyományos ízek mellett a legérdekesebb kategória talán idén is az ínyenceké volt, melyben a 29 éves Vadócz Jenő, a balatongyöröki Promenád Kávéház vezető cukrásza nyerte el az aranyérmet Mennyei Ajándék című költeményével – mely nem is véletlenül viseli ezt a nevet.
A bejglim fűszeres pekándió és karamellizált zöld alma felhasználásával készült, aminek külön története van: éppen az egyik tanulómra figyeltem, amikor odakapott a cukoroldat
– jegyezte meg a díjnyertes cukrászmester.
Természetesen a viadal egyik résztvevője sem távozott üres kézzel, hiszen mindenki kapott elismerő oklevelet munkájáért, de persze mindenki azért jött, hogy a díjnyertes édességeket kóstolhassa meg – ezek listája a győztesek nevével alább olvasható.
Mákos:
1. Novák Ádám – Reök Kézműves Cukrászda, Szeged
2. Képes Gabriella – Képeschoco, Pácin
3. Kiss Károlyé – Major Cukrászda, Budapest
Diós:
1. Kara József Zoltánné – Erika Cukrászda, Kesztölc
2. Simon Andrea – Desszert Center, Gyomaendrőd
3. Szurgent Péter – Szurgent Cukrászda, Budapest
Ínyenc:
1. Mennyei ajándék: Vadócz Jenő – Promenád Kávéház, Balatongyörök
2. Pisztáciás: Molnár Annamária – Füge bolt és kávézó
3. Mákos, birsalmás, fehér csokoládés: Képes Gabriella – Képeschoco, Pácin
Auguszt Elemér különdíj: Vadócz Jenő – Promenád Kávéház, Balatongyörök