Fél éve harcol a lányáért Subucz Balázs. A 11 éves Glóriát ugyanis egy felső légúti betegség miatt gyermekotthonba tette a gyámhatóság, ahol az apa állítása szerint borzasztó körülmények között él a kislány. A kiskamaszt pszichológus is látogatja, hogy feldolgozza súlyos traumáját, amiért elszakították őt családjától.
Subucz Balázs és családja kálváriája márciusban kezdődött, amikor lánya, Glória rövid időn belül újra beteg lett.
Március végén annyira fájt a lányom torka, hogy képtelen volt nyelni, és fuldoklott a nyálában. Az élettársam, Ildikó kihívta a mentőket, hogy kórházba vigyék a lányunkat
– kezdte a Borsnak a kétségbeesett édesapa.
A mentősök kórházba szállították a kislányt, aki vizes hajjal érkezett az intézménybe.
Ez a nővéreknek szemet szúrt, így másnap értesítették az illetékes gyámhatóságot.
Balázs szerint azért volt vizes Glória haja, mert kamaszodik, és dacolva szülei kérésével, nem engedte megszárítani a haját. A kormányhivatal gyámügyi osztályának munkatársai meglátogatták a lány családját a házukban.
A páromat komoly betegsége miatt nagyon lefogyva látták meg, 30 kilót veszített. Ráadásul nagyon félt a koronavírustól, ezért a lakásban is maszkban és gumikesztyűben volt
– mesélte Balázs, aki ekkor javában újította fel a házukat, így az udvar tele volt lomokkal.
A gyámügynek azonban mindkét dolog gyanús volt. Glóriának több hétbe telt, mire meggyógyult.
Eközben az anyuka, Ildikó kórházba került, hogy kezeljék a betegségét és beállítsák számára a szükséges gyógyszereket. A gyerekosztályon közben sürgették a lány kiadását, a gyámhatóság viszont nem engedte őt haza.
– Először úgy volt, hogy a párom testvéréhez kerül majd Glória. Náluk azonban csak néhány napot töltött, majd mégsem vállalták a lány nevelését – folytatta az édesapa. Hozzátette, Glória sajátos nevelési igényű, így szinte folyamatosan igényli egy felnőtt felügyeletét.
Hosszas levélváltások után Glóriát előbb átmeneti otthonba, majd egy gyermekotthonba helyezték.
Itt az apa állítása szerint a nagyszülőknek csupán annyit engedtek meg, hogy hetente egyszer tíz percet beszélhessenek telefonon a lányával, illetve havonta egyszer egy órán keresztül látogathatja.
Mivel nem foglalkoztak eleget a lányommal, ezért újra kell járnia az általános iskola 4. osztályát. Ráadásul embertelen körülmények között kell élnie…
– mondja az apuka, aki megdöbbentő állításokat tett a gyermekotthonról. Elmondása szerint a lány mosatlan, koszos ruhákat hord, a speciális szemüvege helyett olyat adtak neki, aminek az egyik szára hiányzott.
– Ebből a közegből szeretném mindenáron kimenteni Glóriát! – tette hozzá.
Természetesen megpróbáltunk utánajárni ezeknek a megdöbbentő állításokat, és megkérdeztük a gyámügyet, de közölték lapunkkal, hogy a jogszabályi előírások miatt nem adhatnak ki adatokat az ügyről.
Az apa elmondása szerint a gyámügy igazságügyi szakértőhöz küldte a családot, hogy megállapítsák, Balázs és Ildikó alkalmas-e a gyermeknevelésre.
– A szakértő elképesztő módon viselkedett. Rólam félórányi beszélgetés után kerek-perec kijelentette: azt fogja leírni, hogy nem vagyok alkalmas a gyereknevelésre – állítja az apuka.
Elmondása szerint ő mindent megtett, amit a vele kapcsolatban álló szakemberek javasoltak, hogy visszakerülhessen a családba a kislány. Júliusban teljes körű apai elismerő nyilatkozatot tett Glóriára, augusztusban feleségül vette Ildikót, az édesanyát, aki elmondása szerint egyre jobban lett és visszaszedte a leadott kilókat.
Jelenleg folyamatos levelezésben és tárgyalásban vagyunk a gyámhivatali osztállyal.
Egyrészt, a mi helyzetünk sokkal jobb lett, Ildikó tünetmentes, a betegségére szedi a gyógyszereit. A felújítást befejeztük, már nincsenek lomok az udvaron. Egyelőre csak reménykedni tudunk, hogy bő fél év után ismét itthon ölelhetjük magunkhoz a lányunkat – zárta Balázs.
Így reagált a gyámügy:
– A Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatal kiemelt hangsúlyt fektet a családok és azon belül is a gyermekek védelmére. A gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény alapján a gyámügyi és gyermekvédelmi eljárásban hozott döntés nem nyilvános, így a sajtó részére egyedi gyámhatósági ügyekben tájékoztatás nem adható – válaszolta a Bors megkeresésére az illetékes hivatal.