A Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában nyilatkozott Orbán Viktor miniszterelnök.
Orbán Viktor az interjú elején elmondta, ha háború van a szomszédodban, akkor nem érezheted magad biztonságban. Nemcsak a fizikai, hanem a gazdasági biztonságunk is veszélyben van.
Ha Európa úgy tekint erre a háborúra, hogy ez az ő háborúja, akkor még nagyobb lesz a veszély. A lengyel-ukrán határ az hosszú, míg a magyar-ukrán határ az rövid, és Kárpátalján nem volt komoly katonai csapás. A tűzszünet és a béketárgyalás a legfontosabb
- fogalmazott a kormányfő.
Hozzátette: nincs jele annak, hogy érdemi orosz-amerikai tárgyalások lennének. Kiemelte, a szankciós politika egy lépés a háború felé. Ugyan egy gazdasági természetű dologról van szó, de ez egyben állásfoglalás.
Folyamatosan erősödtek a szankciós lépések, sőt ma már lassan nekünk kell finanszírozni Ukrajna működését. Lépésről lépésre csúszunk bele a háborúba. Mi békét akarunk, de rajtunk kívül senki nem követi a mi álláspontunkat
- mondta Orbán Viktor.
Úgy fogalmazott, a szankciókkal gazdaságilag tönkre tesszük magunkat, most már szankciós felár, és szankciós infláció van. A kilencedik szankciós csomagról azt mondta a kormányfő, hogy mindig kivételekért küzdöttünk.
Nem jó európai politika a szankciós politika, éppen ezért a magyar érdekeknek megfelelő mentességért küdünk. Ezt a politikát folytatni kell, és ezért fontos a nemzeti konzultáció
- emelte ki Orbán Viktor, aki úgy fogalmazott, nagy csaták árán el fogja érni, hogy a számunkra létfontosságú kérdésben, az atomenergia területén mentességet kapjunk, ha lesz ilyen szankciós csomag.
A kormányfő arról is beszélt, hogy árstopokkal csökkenteni lehet a szankciós hatásokat.
A szankció hatása miatt fizetünk szankciós felárat, nem tudunk érintetlen sziget lenni az EU-ban
- mondta a miniszterelnök. Van egy 11 pontos akcióterve a kormánynak, aminek egy része volt a tojás és burgonya árstop. Nyolc termékre vonatkozik jelenleg az árstop. A védekező intézkedések közé tartozik továbbá a rezsicsökkentés fenntartása az átlagfogyasztásig, ez 180 ezer forintot jelent családonként.
A cél az, hogy a gazdaság növekedés helyett csökkenésbe váltson.
Mi szeretnénk kimaradni ebből az általános európai tendenciából, és hogy jövőre se legyen recesszió.
Orbán Viktor elmondta, a választás után, amikor a kormány megalakult, nem voltak még szankciók, de azóta megérkeztek, és emiatt a magas energiaárak hosszabb ideig velünk lesznek, és ehhez a kormány szerkezetének is alkalmazkodnia kell. Ezért kényszerültek arra, hogy önálló energiaügyi minisztérium legyen. Szükséges a hadiipar fejlesztése, és ezért Palkovics László a hadiipar élére áll.
A miniszterelnök kiemelte, az idei tél megoldottnak tekinthető, mert van elegendő energiaforrás ahhoz, hogy több mint fél éven keresztül működjön az ország. Tavasszal újra kell tölteni a tartalékokat a következő télre.
Akik lemondtak az orosz gázról, azoknak máshonnan kell pótolniuk a forrásokat. Ha a Déli Áramlat működik tavasszal, akkor fel tudjuk tölteni a tározóinkat
- mondta a kormányfő. Hozzátette, mindezek mellett megfizethető árú energiaforrás kell, és ezért növelni kell az itthon előállított energia mennyiségét.
A baloldali pártok finanszírozásáról azt mondta a kormányfő, tanulmányozzák az esetet. Meg kell hallgatnia a titkosszolgálatok vezetőinek a véleményt.
Jó okunk van arra, hogy megdöbbenjünk, de a helyzet egyszerű. A magyarországi választást megelőző időszakban a magyarok bizalmát kérő pártok egy részét külföldről fizették Dollármilliókról van szó. Mit ígértek cserébe?
- tette fel a kérdést a kormányfő. Hozzátette, ha adnak pénzt, akkor kérnek cserébe valamit.
Az biztos, hogy ellentétes Magyarország nemzeti érdekeivel, hogy külföldről beavatkozzanak a választásokba. Ez átverése a magyar polgároknak
- mondta a kormányfő.