A szilveszteri buliban nagy a kísértés, hogy legalább egy pohár pezsgővel koccintsunk. Ezzel azonban az időben történő hazaindulást kockáztatjuk, különösen akkor, ha még a volán mögé is be kell ülnünk. Egy addiktológus szerint hosszú-hosszú órákat kell várnunk, mire lebomlik a szervezetünkben az alkohol.
A szilveszteri bulikon, összejöveteleken a szokásosnál is jobban fogynak az italok. Ilyenkor a tipikus "ereszd el a hajam" felfogás jár át mindenkit, amikor részegedésig isznak a vendégek. Nem véletlen, hogy az év végi házibulik egyik alapszabálya: bárhol lehet, csak nem nálam.
Joggal vetődik fel a kérdés, hogy azok a kevésbé szerencsések, akik szilveszter este is vezetnek, vajon mennyit várjanak egy pohár pezsgő után, ha ismét be szeretnének ülni a volán mögé. Funk Sándor addiktológus szerint ez legalább fél nap kell, hogy legyen.
– Alapvetően azt szoktuk mondani, hogy egy egységnyi alkoholt - amely tíz grammnak felel meg - nagyjából egy óra alatt bont le a szervezetünk. Azonban meg kell jegyezni, hogy a felszívódást az alkoholfogyasztás előtt bevitt zsíros ételek lelassíthatják, így a folyamat akár 2-3 órán keresztül is eltarthat – kezdte a Borsnak a főorvos. – Természetesen ember és ember közt is sok különbség van, ami a felszívódást és a lebontást illeti.
Az utolsó korty alkohol elfogyasztása után körülbelül 12 óra múlva állhat elő az az állapot, amikor alkohol már nincs a vérben, de aki biztosra akar menni, annak 24 óra várakozást javasolok
– magyarázta a szakértő.
Az alkohol lebontásában természetesen a máj játssza a főszerepet, de ha ez a szervünk beteg – például zsugorodásban szenved –, akkor már kis mennyiségű ital is rossz állapotot idézhet elő.
– Az alkohol lebontása elég hosszú mechanizmus, még ha azt is gondoljuk, hogy ez nem tart soká.
Az egy ezreléknyi véralkoholszint még elviselhető, a két ezrelék már részegségi állapotot idéz elő, a három ezrelék viszont már életveszélyes, súlyos esetben akár halálos mérgezést is okozhat
– folytatta Funk Sándor, hozzátéve, a két ezreléknyi véralkoholszintet nem ajánlatos túllépni. Ennek a megállapítását azonban sok tényező befolyásolja.
– Alapvetően az ember magassága és testsúlya fontos ebből a szempontból. Ezért fordul elő az, hogy egy kamaszra károsabb, gyorsabb hatással van egy egységnyi alkohol, mint egy kifejlett felnőttre, hiszen utóbbiaknál ez nagyobb folyadékterekben oszlik el az emberi szervezetben – részletezte a főorvos.
Az interneten számos olyan kalkulátor található, amelyben megadva az elfogyasztott, vagy a jövőben meginni kívánt italok mennyiségét kiszámolhatjuk, mikorra lesz tiszta a szervezetünk. Funk Sándor szerint ezek nagy átlagot mutatnak, így nem érdemes ezekből kiindulni.
– Elméletileg pontosak lehetnének ezek, de sok tényezőt nem vesznek figyelembe. Amit ezek a kalkulátorok mutatnak mennyiségi szempontból, az egy irányszám. Ezt túllépni semmiképp sem tanácsos, alatta maradni azonban érdemes. Hogyha eszerint nézzük azt, hogy mikorra tisztul ki a szervezetünk, és mikor ülhetünk újra autóba, akkor ne stopperórát futtassunk. Lehet, hogy a számláló szerint már nincs probléma, de a rendőrségi szonda még kimutathatja az alkoholt, ezt pedig a jogosítványunk bánhatja – zárta a toxikológus.