A dátum, melyhez rengeteg érdekesség köthető: december 13-a. Máris megmutatjuk, mennyi érdekesség élt Luca-nap kapcsán az egykori emberek fejében.
Hiszed vagy sem: december 13-a a babonások talán legfontosabb dátuma az évben. Még akkor is, ha nem péntekre esik! Merthogy december 13-a, Luca-nap! Annak idején, a Gergely-naptár bevezetése előtt ez a nap volt az év legrövidebb napja (szemben a mai téli napfordulótól, ami december 21-re, bizonyos eseteken december 22-ére esik). A leghosszabb éjszakáról pedig úgy tartották, hogy akkor bújnak elő a mágikus képességekkel bíró lények, a rossz szellemek és persze a boszorkányok, hogy megbüntessék a parancsaikkal szembeszegülőket. S hogy mit tilos tenni ezen a napon? A tűzgyújtástól a szövésen és mosáson át a kenyérsütésig, varrásig gyakorlatilag az összes házimunka elvégzése szigorú büntetést vont maga után – a hiedelem szerint.
Érthető, hogy a többség komolyan vette Luca-nap tiltásait, extra védelemként pedig volt, aki hamut vagy fokhagymát, más szenteltvizet, keresztet használt az esetleges rontás ellen. Egy érdekes népszokás azonban erősen kötődött december 13-ához, ez pedig a Luca-széke. A kapkodósnak semmiképp sem nevezhető tevékenység lényege, hogy Luca nap dátumától egészen szentestéig készült az ülőalkalmatosság, melyre érdekes módon ráálltak az emberek, hogy az éjféli szentmisén megpillanthassák az emberek elől rejtőzködő boszorkányokat.
A büntetések mellett a december 13-ai Luca-napi jóslások is ismertek. Így például Luca nap estéjén 12 gombócot helyeztek a tűzre tett vízzel teli lábosba a házasodni vágyó lányok. A gombócok mindegyike férfi nevet tartalmazó papírcetlit rejtett: a hiedelem szerint a víz felszínén először felbukkanó gombóc tartalma elárulta, hogy hívják majd a leány jövendőbelijét. Ennek a jövendölésnek pont a fordítottjaként működött a párnahuzatba rejtett, 12, egy-egy férfi nevet tartalmazó cetli. A párnahuzatból minden nap egy cédulát ki kellett venni, majd tűre dobni. Így karácsony napjára csak egy név maradt a párnában: a megjósolt férjét.
A jövendőbeli nevén túl az esküvőről is jövendölhetett Luca. Úgy tartották, hogy ha a december 13-án vízbe tett ág kizöldült karácsonyig, akkor jövőre házasságra készülhetett a szerelmes lány.
Hasonlóan vélekedtek a december 13-án elültetett Luca-búzáról is: úgy tartották, hogy ha karácsonyra kizöldül, akkor jó termés lesz jövőre. Volt még egy érdekes módja a jó dolgok bevonzásának,: a Luca-napi kotyolás. Ilyenkor a helyi gyerekeke körbejárták a falut és minden egyes háznál sajátos rigmusokkal kívántak jó termést, haszonállat-gyarapodást. Jutalmul ajándékokat kaptak.
Íme egy videó arról, hogy zajlott a Luca-nap jeles eseménye, a kotyolás!
A boszorkányos vonal mellett a néphit Luca napján Szent Lucára/Szent Lúciára is emlékezett. A tehetős szicíliai família sarja szüzességi fogadalmat tett édesanyja gyógyulásáért. Ám mindezt nem nézte jó szemmel Lucia vőlegénye, akinek dühe nagyobb volt a szerelménél: keresztény hite miatt bepanaszolta az uralkodónál, aki többféle módon is szeretet volna megtörni a lány hitét, ám Lucia ellenállt. Végül halálra ítélték, és megpróbálták elevenen elégetni, de nem ártott neki a tűz, így végül kardot szúrtak a torkába.
Érdekes történetet osztott meg a Ripost munkatársával a Budai Ciszterci Szent Imre Gimnázium Szent Lúcia osztályába járó egyik diák. Íme:
A dédnagymamám 1911. december 13-án, Luca napján született, vagyis 11.12.13. volt a születési dátuma, és ez a fajta számmisztika még a bátyám születési idejében is felfedezhető.
Boszorkányok mindig is léteztek a hiedelmek szerint, és a népi folklórban általában negatív gondolatok társultak hozzájuk, mivel az emberek többsége félt természetfeletti képességeiktől, és azt hitte, hogy démoni erejükkel betegséget és balszerencsét hoznak. A történelem során emiatt rengeteg boszorkánynak kikiáltott nőt ítéltek halálra, a legtöbben közülük máglyán végezték.
Ugyanakkor ők voltak azok a vajákos asszonyok is, akik tudták, hogyan kell elhajtani egy nem kívánt magzatot, de persze az ellenkezőjét is, hogyan lehet teherbe vagy legalább is szerelembe esni. Ilyen szerelmi kötésért, bájitalért, varázslatért is sokan fordultak hozzájuk, ezért a megítélésük koránt sem volt egységes.
Több meghökkentő Luca-napi szokást is tartottak annak idején. Ezekből szemezgettünk:
Így látta meg a Luca-székét készítő mester a boszorkány szarvait – Videón a Luca-napi népszokások: