A téli fényszegény időszak az arra érzékenyek szervezetét különösen megterheli. Az utóbbi 1-2 hétben olyan hatások érték az embereket, melyek miatt sokkal nagyobb energiát kell fordítsanak a testi és a lelki egyensúlyuk megőrzésére. Dr. Pintér Ferencet, a Meteo Klinika igazgatóját kérdeztük ezekről a hatásokról.
A fénynek fontos szerepe van a mindennapi életünkben.
Egyfelől vezérli a napi rutinunk, aktivitásunk menetét, irányítja a hormonháztartásunkat, másfelől segíti a D-vitamin termelődést – hívta fel a figyelmet dr. Pintér Ferenc.
Karácsony közeledtével borongós napok következnek, ami miatt tovább csökken majd a napsütéses órák száma. A fény mennyisége olyan mértékben lesz kevés, hogy az alá a határérték alá csökken majd, mely negatív hatása már nem elhanyagolható.
– jegyezte meg a meteogyógyász, aki arról is beszélt, hogy főleg az időjárásra érzékeny emberekre jellemző ebben az időszakban a téli depresszió. Az immunrendszer gyengülése ugyanakkor minden emberre, nemcsak a meteopatákra jellemző. A szakértő azt is tudatta Borssal, hogy a D-vitamin hiányos állapotot ellensúlyozni kell.
Ilyenkor kiemelten fontos a megfelelő mennyiségű D-vitamin mellett a C-vitamin, a magnézium és a különféle táplálékkiegészítők bevitele a szervezetbe.
Ami a mentális állapotot illeti, arra is hatással van a mostani időjárás. Figyelmetlenebbek vagyunk, nehezebben végezzük el az aznapi munkánkat. Nem véletlenül van ilyenkor több baleset.
– említette a Meteo Klinika igazgatója.
Az előző 1-2 hétben példátlan mennyiségű frontális hatást érzékelhettünk. Mediterrán ciklonok sorozata vonult át, amivel együtt jártak a légköri hatások. A széles skálán, nagy amplitúdóval bekövetkező változások okozta terhelése miatt a meteopata embereknél nagyobb az infarktus, a sztrók, a fejfájás kialakulásának kockázata, valamint a várandós kismamák esetében a koraszülésé.
– jegyezte meg dr. Pintér Ferenc, aki kifejtette, hogy segíti a lelki állapotunkat, ha az ilyen fényszegény időszakban színesebben öltözködünk, színesebb ételeket fogyasztunk, változatossá tesszük környezetünket.
Okkal annyira színesek a tőlünk északabbra élő kultúrák házai, épületei – hangsúlyozta a meteogyógyász.