Az egész ünnepet elronthatja, ha akár csak egy apróságból vita kerekedik.
A gyerekek nagy örömére mindjárt itt a karácsony, ami a felnőttek körében nem jelent mindig csak örömet. Pedig a szeretet ünnepén az lenne a legfőbb cél, hogy békében, harmóniában töltsük szeretteinkkel ezt a néhány napot. Ám a készülődés, a sok munka feszültségeket is szül, melyek gyakran szenteste, vagy karácsony első napján csapódnak le egy-egy kiadós családi veszekedés során. Ennek vajon így kell lennie? Egyáltalán nem.
Megkérdeztük Dr. Domján Mihály családterapeuta véleményét a témáról, aki könnyedén megmagyarázta a jelenséget.
„Azokban a családokban, ahol az év folyamán is van tér és lehetőség kifejezni a negatív érzelmeket és megbeszélni a konfliktusokat, ott karácsonykor is bármilyen probléma vagy elégedetlenség merül fel, meg lehet vitatni a problémákat. Ezeknél a családoknál az év minden napja karácsony, azaz könnyed és örömteli” - mondta a szakértő.
Dr. Domján Mihály szerint azonban azokban a háztartásokban, ahol a családtagok nem kommunikálnak nyíltan egymással, elnyomják a problémáikat és aggályaikat, ott karácsonykor, amikor az elvárások miatt mindenkin nagyobb a nyomás, könnyen feszültség alakulhat ki.
Az az elvárás sem segít, hogy hálásnak és boldognak kell lenni, függetlenül a lelki és szellemi állapottól. De ha belegondolunk, az az anyuka, aki éjt nappallá téve készül az ünnepekre túlhajtva magát, nehezen tud felszabadult és hálás lenni, főleg ha azt érzi, senki sem segít és erről még csak nem is kommunikálhatja sérelmeit
- tette hozzá a családterapeuta.
A szakértő szerint a kellemes és örömteli hangulat érdekében az a legfontosabb, hogy a család minden tagja vállalja, és kommunikálja elvárásait az ünnepekkel kapcsolatban. A mondás szerint, néma gyereknek anyja sem érti a szavát, azaz hogy megértsük és segíteni tudjuk egymást, elengedhetetlen hogy karácsonykor is nyíltan beszélgessünk egymással.