Űr

Csak a neandervölgyiek látták eddig azt az üstököst, amit hamarosan mi is nézhetünk

F.I.

Létrehozva: 2023.01.21.

Egy varázslatos zöld üstököst láthatunk az égen január végén, amely csupán 50 ezer évente tűnik fel az égbolton.

A NASA múlt héten közzétett közleménye szerint egy üstökös, amely utoljára évezredekkel ezelőtt  jelent meg az éjszakai égbolton, hamarosan újra felbukkan 2023 februárjában. 

A C/2022 E3 (ZTF) üstökösnek nevezett üstökös 50 000 évente kerüli meg a Napot. 2023. február 1-jén 26 millió mérföldön belül halad el a Föld mellett. 

A kométa várhatóan 4,5 magnitúdós fényessége már elég ahhoz, hogy sötét, fényszennyezéstől mentes égbolton akár még szabad szemmel is megpillantható legyen, egy kis kézitávcsőben pedig biztosan látszik majd. 

A Svábhegyi Csillagvizsgáló közleménye szerint az üstökös most még csak hajnalban emelkedik magasra, de február elsejei földközelségekor már este is jól látszik. Február 7-8-án kora este pedig a holdfény sem zavarja megfigyelését.

Megvilágítja az eget

A csillagászok, akik követték az E3 üstököst, azt állítják, hogy kék-zöld kómája és arany farka van. Februárban ez lesz az első üstökös, amely megvilágítja az eget 2020 nyarán, a NEOWISE üstökös óta. Egyelőre az üstökös csóvájának „kifejlődését” kísérik figyelemmel a csillagászok. 

Az üstökös ma tízezerszer fényesebb, mint felfedezésekor

 – magyarázza Nicolas Biver, a párizsi obszervatórium csillagásza.

Aki látni szeretné az E3 üstököst, válasszon egy sötét pontot, és hagyjon fél órát, hogy a szemek alkalmazkodjanak. A speciális okostelefon-alkalmazások és webhelyek, például a Star Chart, a Sky Safari és a SkyView szintén segíthetnek nyomon követni az üstökös helyzetét az égen.

Szabad szemmel is látható lesz a különleges üstökös.  Fotó: Gazdag Attila/ Zalai Hírlap

A neandervölgyi ősemberek láthatták utoljára 

Az égitest pályája arra enged következtetni, hogy elég messziről érkezett, és hogy legalább egyszer már elhaladt a Nap közelében – mintegy 50 000 évvel ezelőtt. Abban az időben a Földet még a Neander-völgyi emberek uralták. Ekkor kezdte meg a modern emberi faj terjeszkedését Ázsiában és Európában. Korabeli feljegyzések híján tehát nem tudhatjuk, az üstökös akkor elég fényes volt-e ahhoz, hogy megvilágítsa az égboltot. Számos amatőr csillagásznak máris sikerült pompás képeket készítenie az üstökösről az alvást választók vagy kevésbé felszereltek számára.

 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek