Siker

Fellőtték Magyarország első szuperszonikus rakétáját

Piréz

Létrehozva: 2023.01.27.

16 ezer munkaóra kellett a projekt megvalósításához.

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) Aerospace csapata 2021 szeptemberében alakult, hogy egyetemi hallgatók a legnevesebb magyar szakemberek segítségével szuperszonikus, azaz a hangsebességnél több mint kétszer gyorsabban repülő rakétát alkossanak meg.

Fotó: NMHH

Az Aether-S névre keresztelt rakéta 16 ezer munkaóra-ráfordítással már tavaly elkészült, és a szükséges engedélyek megszerzése után most csütörtökön a Magyar Honvédség Böszörményi Géza Csapatgyakorlótér Parancsnokság 0-ponti lőteréről sikeresen elstartolt – közölte a projekt főtámogatója, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH).

A 3 méter hosszú, szilárd hajtóanyagú, oktatási célú kutatórakéta repülés közben két tudományos feladatot hajtott végre: egy élő csontsejtekkel végzett orvosbiológiai és a Föld mágnesességét mérő légkörfizikai kísérletet. A rakétát saját fejlesztésű számítógépes és kommunikációs rendszer működtette.

A csaknem harminctagú hallgatói csapat tagjai között egyaránt van villamosmérnök, mérnökinformatikus, jármű-, gépész- és mechatronikai mérnök, orvos, csillagász, geofizikus, közgazdász, jogász és grafikus. 2022 augusztus közepéig a fejlesztés és a laboratóriumi tesztek zajlottak, majd ősszel az összeszerelés követte ezeket.

Egy héttel ezelőtt a BME projektbemutató rendezvényén a díszvendég Farkas Bertalan kutatóűrhajós volt, Besenyei Péter műrepülő világbajnok pedig most személyesen tekintette meg a sikeres tesztfelbocsátást.

 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek