A tragikus újbudai eset is megmutatta: egy rendőr minden egyes szolgálatot úgy kezd meg, hogy tudja: benne van a kalapban, hogy fegyvert kell használnia aznap, de sajnos még az is, hogy egyáltalán nem tér haza többé a munkából... Összeszedtük, hogy milyen esetekben kell a lőfegyverhez nyúlnia egy egyenruhásnak.
A drámai csütörtöki budapesti rendőrgyilkosság után a rendőrök célzott lövésekkel állították meg a tettest, majd elfogták. Ijesztő, filmbe illő jelenetek szemtanúi lehettünk mi is: több videón is látszik, ahogy a rendőrök a házak között, az úton üldözik a gyilkost, rálőnek, közben egy zsúfolt villamos is befut a képbe... De aki látta a videófelvételeket az esetről, tudja: a magyar zsaruk mintaszerűen jártak el, többször is figyelmeztették az elkövetőt.
– A rendőrök a törvényi feltételeket betartották – mondta el a videók megtekintése után dr. Szatmári Sándor büntetőügyvéd.
A lőfegyverhasználatot – aminek csak a szándékosan, személyre leadott lövés minősül –, meg kell előznie egy sor intézkedésnek. Ilyen a figyelmeztetés és az enyhébb fokú kényszerítő eszközök, mint például a gumibot használata – írja a Metropol. A lőfegyverhasználatra is külön felhívják a figyelmet, mielőtt az első, lehetőleg figyelmeztető, majd a végtagra leadott lövés eldördül. Az újbudai gyilkos esetében is így jártak el a rendőrök, hozzátesszük, elképesztő hidegvérrel és szakszerűséggel: többször is figyelmeztették, majd lábon lőtték, úgy állították meg, aztán elfogták.
Vannak olyan esetek természetesen, amikor a késedelem veszéllyel jár, ekkor a megelőző intézkedés kimaradhat, és figyelmeztetés nélkül is jöhet a lőfegyverhasználat. Ha a rendőr úgy érzi, szükség van a lőfegyverhasználatra és ezzel nem sodor nagyobb veszélybe senkit, készenlétbe helyezheti vagy tűzkész állapotba hozhatja azt.
A lőfegyverhasználat pontjait persze a rendőrök mindenkinél jobban ismerik. Biztosak lehetünk benne, hogy az intézkedés alatt a lehető legnagyobb biztonságban vagyunk, és ha nincs takargatni valónk, minden rendben is lesz. A zsaruk mindig a legnagyobb körültekintéssel járnak el, ahogyan ezt tették csütörtökön is, amikor este 10 óra után érkezett a bejelentés a Budapesti Rendőr-főkapitányság Tevékenység-irányítási Központjába, miszerint egy Lecke utcai társasházban egy férfi az egyik szomszéd lakás ajtaját kalapáccsal beszakította, és be akart jutni a lakásba.
A helyszínre három rendőr ment ki, akik a férfit szabályos intézkedés alá vonták. Úgy tűnt, minden rendben, megkezdték a bilincselést, de a férfi hirtelen a rendőrökre támadt, ütésekkel és rúgásokkal próbálta akadályozni a intézkedést. Még egy 17 centis késsel is hadakozott, hogy a zsarukat megölje. A támadás következtében az egyik rendőr a bal combján, a másik a karján és a mellkasán szenvedett szúrt sérülést, míg a harmadik rendőrt, Baumann Pétert szívtájékon érte a szúrás. A rendőrök erősítést kértek, a férfi pedig az utcára menekült, ahol egy rendőr figyelmeztető lövést adott le, majd lábon lőtte a tettest, és elfogták. A három sérült rendőrt, illetve a lábon lőtt támadót kórházba vitték. Baumann Péter, a XI. Kerületi Rendőrkapitányság körzeti megbízottja a kórházban életét vesztette.