Közel kilencmilliárd fényévnyire lévő galaxisból küldött rádiójeleket fogtak a tudósok.
A Földtől csaknem 9 milliárd fényévnyire lévő galaxis rádiójelét rögzítették a tudósok. A kanadai és indiai kutatók egy indiai óriástávcső segítségével tudták rögzíteni az „SDSSJ0826+5630” nevű galaxis jelét.
A rádióhullám lehetővé teheti a csillagászok számára, hogy visszatekintsenek a múltba, és megértsék a korai univerzumot, amelyről úgy gondolják, hogy körülbelül 13,7 milliárd éves.
"Ez egyenértékű egy 8,8 milliárd éves visszatekintéssel" - mondta Arnab Chakraborty, a kozmológus és a hullámészlelésről szóló tanulmány társszerzője. Hangsúlyozta, hogy a jelet nem idegenek küldték, hanem a csillagképző galaxisból érkezett, amelyet akkor bocsátottak ki, amikor az univerzum mindössze 4,9 milliárd éves volt. Ez az első ilyen rádiójel-érzékelés ilyen hatalmas távolságból.
„Egy galaxis különféle rádiójeleket bocsát ki” – mondta Chakraborty. "Eddig csak egy közeli galaxisból lehetett elkapni ezt a bizonyos jelet, így tudásunkat a Földhöz közelebbi galaxisokra korlátoztuk."
A hullámérzékelés különösen fontos felfedezés volt, mivel a frekvencia egy meghatározott hullámhosszon volt, amelyet „21 cm-es vonalnak” neveznek. Ezt hidrogénvonalnak is nevezik, és az elektromágneses sugárzás spektrális vonala, amelynek frekvenciája 1420. A hidrogénvonalat a gravitációs lencsehatás segítségével sikerült észlelni: egy 1,8 milliárd fényévre lévő galaxis torzította meg úgy a téridőt, hogy felnagyította a mögötte látható dolgokat. Ebben az esetben a jel nagyjából 30x nagyításban volt látható - írta a Daily Mail.