Európai összehasonlítás alapján is lesújtó a kép.
Egy emberként sokkolta Magyarországot annak a fiúnak az öngyilkossága, ami január 12-én történt az esti órákban. Mint arról korábban beszámoltunk egy 17 éves tini vetette halálba magát a XVII. kerületben a X. emeletről. A fiút mezítláb egy száll nadrágban találta meg egy kutyát sétáltató házaspár. Az eset újfent rámutatott arra, hogy hazánkban európai összehasonlítás alapján még mindig magas az öngyilkosságok száma.
Hazánkban átlagosan 1700-1800 befejezett öngyilkosság történik évente, a világtrendeknek megfelelően itt is késő tavasszal, nyár elején vetnek véget a legtöbben az életüknek, és a tetőzés június végére tehető.
A Központi Statisztikai Hivatal szerint 2020-ban 1706 ember követett el öngyilkosságot, 2019-ben ez a szám "csak"1550 volt. A hivatal közlése szerint a növekedés mértéke drasztikus, ilyen hirtelen emelkedés legutóbb a nyolcvanas években volt tapasztalható.
Nemzetközi összevetésben is lehangolók a számok, egy 2019-es adatok alapján Magyarország a világlista első harmadában van, nagyjából egy kategóriában Japánnal, az Egyesült Államokkal vagy Kazahsztánnal.
Aggodalomra ad okot, hogy a 15-19 éves kor között elkövetett öngyilkosságok száma 2013 óta nem csökken Magyarországon. Míg 1995-ben még 74 kamasz vetett véget az életének, ez az adat 2013-ra 22-re csökkent, a következő évek viszont enyhe emelkedést hoztak.
Európai összevetésben viszont még ezek a számok sem mondhatók kifejezetten kedvezőnek, vagyis sok európai országban lényegesen kevesebb kamasz lett öngyilkos például 2018-ban. Magyarország a 12. helyen áll ezen a listán, nagyjából azonos szinten Lettországgal, Belgiummal, az Egyesült Királysággal. Számszerűsítve ez körülbelül 5 öngyilkosságot jelent a 14-19-es korcsoportban százezer főre vetítve.
Ha Ön vagy valaki a környezetében krízishelyzetben van, hívja mobilról is a 116-123-as ingyenes lelkielsősegély-számot, vagy keresse fel a www.ongyilkossagmegelozes.hu oldalt!