A TikTokon terjedt el az a nemzetközivé lett kézmozdulat, ami 2021-ben vált igazán ismerté, miután egy elrabolt lány használta az Egyesült Államokban. Egy magyar nő is a néma segélykiállításnak köszönheti szabadulását.
A néma segélykiáltásként emlegetett egyezményes kézjelet egy kanadai nőjogi alapítvány, a Canadian Women’s Foundation hívta életre a koronavírus idején megnövekedett családon belüli erőszak visszafogására. Az egykezes mozdulatot bárki könnyen megtanulhatja, és akár egy videóhívásban, vagy az utcán is használhatja arra, hogy jelezze: bajban van, segítségre szorul.
Kovács Sándorné jól ismeri a kézmozdulatot: a közelmúltban, egy bevásárlás során ugyanis épp ő szúrta ki, hogy valaki ezzel a titkos kézjellel kér segítséget.
Szokás szerint vásároltam egy szarvasi boltban, ahogy szoktam, amikor elhaladt mellettem egy pár. Nem is figyeltem annyira fel rájuk, csak akkor amikor a hölgy megállt mellettem és mutatta a jelet. Én bántalmazó kapcsolatból jövök, így sajnos jól ismerem ezt a szimbólumot, és azonnal megértettem, hogy baj van, hogy segítenem kell
– mesélte a nő a Borsnak, aki azt is elárulta: akkor vált világossá számára, hogy a hölgy szándékosan mutatta a kézjelet, amikor észrevette, hogy a párja megrántja, vonszolja, erőszakosan tolja maga előtt, sietteti.
– Ekkor szóltam az egyik biztonsági őrnek, hogy nézzék meg a párt, de nem akartam gondot okozni vagy beleszólni. Szerencsére a biztonsági őr is ismerte a kézjelet, így komolyan vette az ügyet. Utána csak annyit láttam, hogy a férfit elkísérik a nő mellől – mondta Kovács Sándorné, aki szerint a boltban más nem ismerte fel a helyzetet, és szerinte
a magyar emberek többsége vagy nem tudja, hogy mi is jelent a kézmozdulat, vagy nem vette volna komolyan.
Pedig a Magyar Rendőrség is bevezette, illetve népszerűsítette már a "néma segélykiáltást", arra biztatva az embereket, hogy használják, ha bajban vannak. Ehhez egy oktató videót is készítettek, amivel könnyen megtanulható a jel.
Egyre többen javasolják, hogy tanítsák meg a szülők a jelet kisgyermekeiknek is, hiszen sosem tudhatjuk, mikor kell használnunk, vagy éppen felismernünk. A rendőrség azt kéri, hogy aki ilyen néma segítségkérést tapasztal, azonnal hívja a 112-t!
A mozdulatsor egyszerű: az egyik kezet tenyérrel kifelé, ujjakkal felfelé kell tartani, mintha intenénk, majd a hüvelykujjat a tenyér közepére hajtjuk, a többi ujjunkat pedig rácsukjuk. A gyorsan terjedő „Signal for Help” mozdulat már életet is mentett. 2021-ben egy észak-kaliforniai lányt Kentuckyban találtak meg a hatóságok pár nappal az eltűnése után. A lány egy autóban ülve használta a jelet, amit láttak egy másik autó utasai, akik értesítették a hatóságokat.