A teszt állítólag jóval olcsóbb és biztonságosabb, mint az eddigi módszerek.
A tudósok új tesztet fejlesztettek ki az Alzheimer-kór jeleinek kimutatására a vérmintában található jelzőanyagok alapján, ami a neurológiai betegség kockázatának pontosabb előrejelzéséhez vezethet, adta hírül a The Independent.
Jelenleg az Alzheimer-kór diagnosztizálásához "drága" és időigényes idegrendszeri képalkotó vizsgálatokra van szükség
- állítják a kutatók, köztük az amerikai Pittsburghi Egyetem munkatársai.
A betegség diagnosztizálásához a klinikusok olyan irányelveket követnek, amelyek szerint a betegség patológiájának három különböző összetevőjét - az amiloid plakkok, a tau-tangulák és az agyi neurodegeneráció jelenlétét - kell kimutatni. A klinikusok a betegség ezen jeleit vagy idegrendszeri képalkotó eljárásokkal, vagy agy-gerincvelői folyadék (liquor) minták elemzésével keresik.
Sok betegnek még az Egyesült Államokban sem áll rendelkezésére MRI- és PET-szkenner. A hozzáférhetőség nagy probléma.
- mondta a tanulmány vezető szerzője, Thomas Karikari egy nyilatkozatban.
A Brain című folyóiratban közzétett új kutatásban a tudósok a vérmintákban található vérminták - amelyek a liquorhoz képest minimálisan invazív módszerekkel gyűjthetők - segítségével próbáltak diagnosztikai eszközt kifejleszteni.
A vérből vett biomarkerek legfontosabb haszna az emberek életének jobbá tétele, valamint az Alzheimer-kór diagnózisában a klinikai bizalom és a kockázat előrejelzésének javítása. Míg a jelenlegi vérdiagnosztikai módszerek pontosan kimutatják a plazma amiloid plakkok és a tau egyes formáinak rendellenességeit, a kutatók szerint a legnagyobb akadályt az jelenti, hogy nehéz kimutatni az agyra specifikus markereket, amelyeket nem befolyásolnak a szervezetben máshol termelődő, potenciálisan félrevezető szennyeződések.
- mondta Dr. Karikari.
Egy példát említve azt mondják, hogy a neurofilament light - az idegsejtek károsodását jelző fehérje - vérszintje nemcsak az Alzheimer-kórban, hanem a Parkinson-kórban és más demenciákban is emelkedik, így kimutatása kevésbé hasznos, amikor az Alzheimer-kór és más neurodegeneratív állapotok megkülönböztetésére törekszünk.
A legutóbbi tanulmányban a kutatók új technikát fejlesztettek ki az agyból származó (BD)-tau szelektív kimutatására, miközben elkerülik az agyon kívüli sejtek által termelt, szabadon lebegő "nagy tau" fehérjéket.
A vizsgálatban részt vevő Alzheimer-kóros betegek vérmintáiban kimutatott BD-tau szintje megegyezett a liquorban lévő tau szintjével, és "megbízhatóan megkülönböztette" az Alzheimer-kórt más neurodegeneratív betegségektől, mondják a tudósok.
A vérvizsgálat olcsóbb, biztonságosabb és könnyebben elvégezhető, javíthatja a klinikai megbízhatóságot az Alzheimer-kór diagnosztizálásában, valamint a résztvevők kiválasztásában a klinikai vizsgálatokhoz és a betegség nyomon követéséhez
- mondta Dr. Karikari, aki hozzátette, remélhetőleg a későbbiek során a memóriavesztéssel küzdőkön is tesztelhetik ezt a módszert.