Egy nappal az eset után sem tudják a helyiek, mi volt az a hatalmas robaj, ami rémületet okozott a lakóhelyükön.
Hatalmas, robbanásra emlékeztető hang rázta meg február 7-én Heves vármegye délkeleti részét. A térségben délelőtt 9 óra 50 perc tájékán hirtelen mennydörgést hallottak, ami sokakra csaknem a szívbajt hozta, többen ijedtükben kiszaladtak a házukból az utcára.
A közösségi médiát elárasztották a posztok és a kommentek, mert mindenki a zaj forrását kereste, amit több településen, például: Jászszentandráson, Hevesen, Tenken, Erdőteleken, Átányon, Jászdózsán és Kápolnán is hallottak. Sokfelé eluralkodott a pánik.
Uhh, én is éreztem, azt hittem leszakad a tetőnk
- írta egy kommenttelő.
– Nálam a csukott ajtó is csapódott. Nem tudtam, mi lehet ez - fogalmazott egy ijedt nő.
– Olyan volt, mintha földrengés lenne - fogalmazott egy harmadik hozzászóló. A HEOL szerint a félelem nem volt alaptalan, mert az elmúlt tíz évben háromszor is rengett a föld a dél-hevesi Tenk közelében: 2013-ban 4,8-as, 2019-ben pedig egy 4,1-es és egy 2,2-es erősségű rengés rázta meg a térséget.
Utóbbit megcáfolta a Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatórium posztja, amelyben kifejtették, az észlelt hullámformák alapján nem földrengés okozta a hangot, hanem valamilyen helyi hatás. Ráadásul a Mátrában, Piszkéstetőn üzemelő infrahang állomás is észlelte a jelenséget, ez pedig újfent megcáfolta a földrengést.
Persze, akadtak, akik nem voltak elégedettek a magyarázattal.
– Nem tudom mire gondoltak, amikor azt írták, "hanghatás", amit majd 30 km-en belül, Jászberénytől Kápolnáig mindenki hallott. És nem tudják? Az emberek kiszaladtak az udvarra, mi is. Félelmetes volt - írta egy hozzászóló. A robajnak azonban van észszerű magyarázata, ez pedig a hangrobbanás. Egy szemtanú kommentárja is erre utal.
Gripen jött alacsonyan, északkelet felől, majd keményen húzta föl és kelet felé húzott el. Pont kint voltam az utcán, olyan hanggal jött, nem lehetett nem odanézni
- jelezte egy egri férfi.