Az Országos Meteorológiai Szolgálat Facebook-oldalán hívta fel a figyelmet a szokatlanul enyhe és egyben csapadékos januárra.
Az országos átlagot tekintve, az eddigi adatok alapján 80,9 mm csapadék hullott idén januárban, ami 1901 óta a legcsapadékosabbnak számít. Ez a mennyiség az 1991-2020-as átlag 245 százaléka, ami megelőzi az 1915. januárjában mért 80,4 mm-t.
Az ország középső, valamint délnyugati területein jóval 100 mm feletti csapadékmennyiség esett. A hegyvidékeken pedig 150 mm körüli összegek is előfordultak (pl. Bakonybél: 152,2 mm). Csak Sopron és Szeged környékén mértek 40 mm alatti csapadékösszeget.
Nem ez volt az egyetlen különös időjárási jelenség az év első hónapján. A sok csapadék mellett nagyon enyhe is volt a január. A XX. század kezdete óta országos szinten egyedül a 2007-es január volt enyhébb. Az országos átlag 3,93 Celsius-fok volt, ami az 1991-2020-as átlagnál 4,5 fokkal enyhébb.
A síkvidéken többnyire +3 és +5 Celsius-fok között alakult a hónap középhőmérséklete. 0 fok alatti havi érték csak a legmagasabb hegyeken fordult elő Magyarországon. Az országos átlagban ugyan nem, de az ország északkeleti harmadán az idei lett a legenyhébb január 1901 óta.
A Országos Meteorológiai Szolgálat szombat hajnalban narancs, majd reggel a legmagasabb, piros riasztást adott ki több vármegyére is, az óriási szél miatt.
Február 4-én szombaton tovább erősödik az északnyugati szél, amely a nappali órákban egyre inkább északira fordul majd. Napközben az országban sok helyen lehet bőven 70 km/h feletti széllökés.
Erősen viharos 100 km/h-t meghaladó szélrohamok elsősorban a Dunántúlon, a Duna vonalának környezetében, valamint az északkeleti tájakon várhatók, ami miatt a közlekedőknek is érdemes lesz odafigyelniük.
Aki gyalogosan mozdul ki otthonról, jó ha ügyel a leszakadó faágakra, a házakról lerepülő cserépdarabokra és a leszakadó villanyvezetékekre.
Aki pedig autóban ül, a széllökések ereje mellett arra is gondoljon, hogy milyen esetleges akadályokkal kell számoljon. Mivel a Mecsek és a Balaton térségében 110 km/h körüli, vagy azt meghaladó lökésekre is lehet számítani, aki útnak indul, előtte tájékozódjon az aktuális helyzetről - hívta fel a figyelmet a Katasztrófavédelem.
Fontos kiemelni, hogy az időjárási helyzetre való tekintettel a piros fokozattal figyelmeztetett, riasztás alatt álló területek nagysága növekedhet!