Sou Fujimoto kendőzetlen őszinteséggel beszélt arról, hogy mit gondol a magyar emberekről és mi inspirálta a Magyar Zene Háza megalkotásában.
A Magyar Zene Háza tervezője, Sou Fujimoto Magyarországon járt, hogy átvegye a Közmédia Év Embere díjat az általa tervezett épületben. A Ripost exkluzív interjút készített a sztárépítésszel; többek között megtudhattuk, mi inspirálta a világhírű épület megalkotásában és mit gondol a magyar emberekről.
A világhírű Magyar Zene Háza tavaly januárban nyitotta meg a kapuit a nagyközönség előtt, ám a pandémia miatt a sztárépítész csak több, mint fél évvel utána tudta élőben is megcsodálni a remekművet.
Mikor először megpillantottam a kész épületet, sok embert láttam itt sétálni, és mindannyian nagyon boldognak tűntek
- kezdte lapunknak Sou Fujimoto.
Felnéztek a mennyezetre és elcsodálkoztak. Sok gyerek is volt köztük. Úgy éreztem, hogy az épület végre életre kelt az embereknek köszönhetően. Az volt az a pillanat, amikor tudatosult bennem, hogy az épület valóban készen van. A képzeletemet is túlszárnyalta a Magyar Zene Háza.
A japán építészt magával ragadta a magyar emberek kedvessége. Bár nagyon örül az elismeréseknek, amiket a Magyar Zene Háza és ő maga kapott, tudja, hogy nem jöhetett volna létre ez a projekt a magyar szakemberek segítsége nélkül.
A helyiekkel való jó együttműködés volt az egyik kulcsa az épület sikerének. Nagyon jó volt együtt dolgozni a magyar csapattal. Megtapasztaltam, hogy a magyar emberek kedvesek és lazák. Jó kapcsolatot alakítottunk ki egymással
- mondta mosolyogva az építész.
Fujimoto építészetében fontos szempont, hogy épületeivel közelebb hozza a természetet az emberekhez.
Mikor megtudtam, hogy az épületnek az erdő közepén, egy gyönyörű parkban kell lennie, azon gondolkoztam, hogyan értelmezzük ezt a különleges kettősséget
- mesélte lelkesen a világhírű Magyar Zene Háza megálmodója.
Természetesen a másik inspirációm a zene volt. Rádöbbentem, hogy a zene a magyar embereknek nagyon fontos. Jelentős szempont volt, hogy tisztelegjünk a zene szenvedélye előtt és a magyar emberek számára hozzunk létre egy házat a zenének. Megtudtam azt is, hogy Budapest a kultúra helye, történelmi épületekkel és zenei kultúrával, tradíciókkal. A kontraszt és a harmónia a történelmi kultúra és a jövő között, a kapcsolódás megtalálása is nagyon fontos inspiráció volt.
A japán építész szívébe zárta Magyarországot és alig várja, hogy egy újabb épülettel megörvendeztessen minket.
Nagyon várom, hogy több projektem is legyen Magyarországon, mert jó élményeim vannak a magyarokkal való együttműködésről. Nagyon jó ide újra és újra visszajönni, szóval alig várom, hogy újabb projekten dolgozhassak itt
- zárta a sztárépítész.
Itt megnézheted a japán építésszel készült interjút: