Bár még a naptár szerint tél van, néhány fa már eleresztette az első polleneket, így elkezdődött az idei allergiaszezon.
Dacára annak, hogy papíron még tél van, az időjárás egyre enyhébb, így a természet is lassan, de biztosan éledezik. Bizonyos korán virágzó fák pedig kieresztették virágporukat, pollenjeiket. Vagyis kijelenthetjük, hogy elkezdődött az allergiaszezon.
A Nemzeti Népegészségügyi Központ ( NNK ) pollenjelentése kiemelte: február 13-19. között indult be igazán a pollenterhelés.
– Az enyhülés hatására az allergén növények pollenszórása ugrásszerűen felerősödött. A ciprus- és tiszafafélék pollenkoncentrációja országosan magas, több helyen elérheti a nagyon magas szintet is. A mogyoró, az éger, valamint a kőris virágpor jellemzően közepes, helyenként magas koncentrációban lehet jelen – fogalmazott az NNK. Bense Tamás családorvos szerint számos tünet utalhat arra, ha valaki allergiás a napokban a levegőbe kerülő pollenekre.
Orrviszketés, szemviszketés, nátha és köhögés is jelentkezhet az allergiásoknál. A szervezet fokozott terhelése miatt nyugtalanabbak, kialvatlanok lehetnek
– mondta a Borsnak a családorvos, aki szerint fontos, hogy a tüneteket, az esetleges gyulladásokat (például szemgyulladás) minél előbb kezeljük.
Ugyan elérhetők recept nélkül kapható készítmények, de én azt ajánlom, hogyha hasonló tüneteket tapasztalunk magunkon, akkor minél előbb konzultáljunk szakorvossal, aki elküldi a pácienst allergiavizsgálatra, majd felírja és beállítja a megfelelő gyógyszert. Ha ez nem válik be, és a szedéstől számítva 7-10 napon belül nem enyhülnek a tünetek, elképzelhető, hogy más készítményt ír elő
– magyarázta Bense Tamás, hozzátéve, ma már sokféle tabletta és szemcsepp elérhető erre a célra. Emellett létezik egy úgynevezett biológiai terápia, amely ugyan hosszadalmas, de eredményesen kezeli az allergiát, gyógyszer szedése nélkül. Ez elsősorban azoknak lehet hasznos, akik egész évben allergiásak valamire – leggyakrabban a háziporra vagy az atkára.
A pollenallergia számos ételnél úgynevezett keresztallergiát válthat ki. Ez azt jelenti, hogy a szénanáthás betegeknél egyes gyümölcsök, zöldségek panaszt okozhatnak, főként az adott pollen időszakában.
– Aki például az éger pollenjeire allergiás, annál a mandula, az alma, a cseresznye, a mogyoró, az őszibarack, a körte és a zeller is okozhat keresztallergiát. Hamarosan kezdődik a nyírfa virágzása, aki ennek a pollenjeire érzékeny, annál az alma, a körte, a sárgarépa, a zeller, a paradicsom vagy a cseresznye fogyasztása is problémát okozhat. Az alma-nyír például az egyik leggyakoribb keresztallergia – mondta a Borsnak Moric Krisztina, fül-orr-gégész, allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa.