Több mint 800 ezer horgászigazolvánnyal rendelkező pecás van Magyarországon, és ez a szám egyre csak növekszik. A Bors hetente jelentkezik horgászrovatával, amellyel még több embert kívánunk kicsalni a tó- vagy folyópartra. Ezúttal a kopoltyúsokat ünnepeljük, ugyanis minden évben március 20-án tarják a Halak Napját.
Immáron hetedik alkalommal rendezte meg az Agrárminisztérium Halgazdálkodási Főosztálya, a Magyar Országos Horgász Szövetség, a Magyar Akvakultúra és Halászati Szakmaközi Szervezet, valamint az Akvaristák Magyarországi Egyesülete a Halak Napját, melynek célja, hogy felhívják a figyelmet a halak védelmére. A Mohosz elnöke, Szűcs Lajos elmondta: megítélése szerint a kopoltyúsok még ma sem mindig kapják meg a társadalomtól azt a figyelmet, amelyet jelentőségüknél fogva megérdemelnének.
– Amikor ránézünk a vízre, csak a felszínt látjuk. Azt nem, hogy mi van alatta, éppen ezért annyira nem viseli meg az embereket egy elpusztult hal látványa, mint mondjuk egy madáré.
A természetes vizeink élővilágának a megóvása a jövőnk érdeke. Ez nemcsak a kopoltyúsokra igaz, hanem a tavainkra, folyóinkra is, hiszen a víz az életünk kulcsa
A halnak éppen ezért nemcsak élvezeti értéke van, hanem gazdasági is – fogalmazott a Borsnak Szűcs Lajos, aki hozzátette: ez az üzenet egyre jobban tudatosul a horgászokban, hiszen egyre kíméletesebben bánnak a halakkal, számukra is fontos, hogy megóvják azokat, ezért is fordulhat elő, hogy egyre kevésbé számít ritkának egy-egy kapitális fogás.
A Mohosz elnöke arról is szót ejtett, hogy mint minden területen, így a horgászatban sem maradhat el a digitalizáció. 2019-ben már bevezetésre került a horgászkártya, amely teljesen kiváltotta a papír alapú igazolványt, és hamarosan a fogási naplónkat is „eldobhatjuk”.
– Jól halad a rendszerfejlesztés.
Ebben az évben minden a helyére kerül, így jövő évtől már használható lesz a digitális fogási napló
– tette hozzá lapunknak a Mohosz elnöke.
A rendezvényen részt vett Tátrai Tibor Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas zenész is.
– A horgászat nagyköveteként nem csak az a feladatom, hogy pecázzak. Számomra is nagyon fontos, hogy óvjuk, védjük a természetet, és persze a halakat is. 65 éve horgászom, ennyi idő alatt rengeteg barátságra tettem szert ennek a csodás hobbinak köszönhetően. Szóval, ezért is rendkívül fontos, hogy óvjuk vizeinket, hiszen
unokám is imád horgászni, és azt szeretném, hogy majd az ő unokái is a vízparton kapcsolódjanak ki, ehhez viszont vigyáznunk kell a halakra
– mondta a Borsnak Tátrai Tibor.
Díjazták a halőröket
Március 20. tavaly óta a halőrök napja is. Ilyenkor adják át az Év halőre címet is, melyet idén a Sporthorgász Egyesületek Vas Megyei Szövetségének a halőre, Sipos Károly vehetett át.
– Rengeteg kitartás kell ahhoz, hogy valaki az Év halőre legyen. Én már 25 éve vagyok a szakmában – mondta a Borsnak Sipos Károly. – Összetett nagyon a feladatunk, hiszen nemcsak az a dolgunk, hogy ellenőrizzük a horgászokat, hanem horgászversenyeken veszünk részt, karbantartjuk a vizeket, vizsgáztatás, emellett pedig képezzük a jövő halőreit is.