Föld

Ezért jó ma vidéken fiatalnak lenni

Sz. Z.

Létrehozva: 2023.03.19.

Érdekel az informatika, az új technológiai megoldások, az innováció? Akkor csapj fel gazdának! Most támogatást is kaphatsz hozzá.

Ma egészen mást jelent gazdálkodni, a földeken, az állatokkal dolgozni, mint akár húsz évvel ezelőtt: hódít a precízió, a digitalizáció és az innováció, ami vonzza a fiatalokat. A héten több száz fiatal gazdálkodó gyűlt össze Gödöllőn az Ifjú Gazdák Kongresszusán, hogy közös gondjaikról és jövőjükről beszéljenek. Itt elhangzott:

 a kormány támogatja a generációváltást, modernizálást, a fiatal gazdálkodóknak számos lehetőségük van támogatások igénybevételére. 

A Ripost Papp Zsolt Györgyöt, a MAGOSZ Ifjú Gazda Tagozatának elnökét, az Agrárminisztérium vidékfejlesztésért felelős helyettes államtitkárát kérdezte, aki maga is gazdálkodik, egy újfehértói kertész családban nőtt fel.

Magosz
Papp Zsolt György
Papp Zsolt György a kongresszuson. Fotó: Bruzák Noémi

Az ifjú gazda tagozatnak már több mint 1600 tagja van, mind a 19 vármegyében működik. Mint azt Papp Zsolt György elmondta: komoly agrárszakemberek erősítik a szervezetet, olyan fiatalok, akik a mezőgazdaságból élnek. A tagozatot azért alakították meg, hogy együtt gondolkodjanak és megoldásokat keressenek azokra a speciális kihívásokra, amikkel szembe kell néznünk, a fenntarthatóságtól és környezetvédelemtől a fogyasztói szokások változásáig és a digitális kihívásokig. Közösen jobban választ tudnak adni a mindannyiukat foglalkoztató kérdésekre. 

2022 november 7-én elfogadták a közös agrárpolitikai stratégiát, ami egészen 2027-ig meghatározza az agrárium, a mezőgazdaság, a vidék jövőbeli támogatásait. Nagyon sok pénz, 5300 milliárd forint áll rendelkezésre erre a célra, amiből negyedévente ütemezetten részesedhetnek a gazdálkodók. 

Az agrárium fejlődésében jelentős szerepe van a nemzedékváltásnak, a fiatal gazdák helyzetbe hozásának, a gazdaságok modernizálásának. A kongresszuson a fiatal gazdák megismerhették a rendelkezésükre álló támogatási formákat is.

- mondta el a tagozat vezetője. Úgy látja, egyre inkább érdekli a fiatalokat a gazdálkodás, a föld, mert perspektívát, jövőképet ad és stabil megélhetést jelent vidéken. A támogatási rendszer is hozzájárul, hogy átvehessék a fiatalok a gazdaságokat és egyszerű célok mentén hozzájussanak a forrásokhoz. A kormányzat célja az, hogy vidéken is teremtsenek munkahelyeket, tisztes jövedelmet jelentsen a mezőgazdaságban, élelmiszer-feldolgozóiparban tevékenykedni. 

Az a cél, hogy a vidéki fiatalok éppen annyi lehetőséghez jussanak, mint a városiak, ne legyen különbség. 

A közös agrárpolitikai stratégia komoly fejlesztéseket kínál az alapanyag-feldolgozásban is. A másik, amiért vonzza a fiatalokat ez a pálya, az a technológiai térhódítás: teret kap a precízió, a digitalizáció, az innováció és a kutatási eredmények beépítése a mindennapi munkába. Ma már komoly tudást igényel a mezőgazdasági gépek, eszközök és technológiák alkalmazása, amihez jól képzett fiatalokra van szükség az ágazatban. Ezért is van szükség a fiatalításra és a fiatalok támogatására, mivel az ő kezükben van az ágazat megújítása - hangsúlyozta a MAGOSZ Ifjú Gazda Tagozatának elnöke. 

Magosz
A kongresszuson adták át az agrárminiszternek a földadó elleni petíciót. Fotó: Bruzák Noémi

 

 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek