Emlék

Megható: fiatalon elhunyt magyar csillagásznő nevét kapta egy kisbolygó

Sz. Z.

Létrehozva: 2023.03.26.

A Klaurieger aszteroida a Mars és a Jupiter bolygó között elterülő aszteroidaövezetben kering.

A kisbolygókról sokunknak rögtön Antoine de Saint-Exupéry kis hercegének világa jut az eszünkbe, megható történetén keresztül pedig sokat tanulhattunk barátságról, szeretetről, kíváncsiságról és önfeláldozásról. S könnyekkel küszködve olvashattuk, hogyan térhet vissza földöntúli világába főhősünk a mese végén…  Az élet ajándékában az az érdekes, hogy nem tudjuk mennyit kapunk belőle. Ivanics-Rieger Klaudia csillagász mindössze 33 évet, de ezalatt sok csodás dolgot alkotott és számos ember életére volt pozitív hatással.

Klaudia szívesen adta át a tudását a gyerekeknek. Fotó: Bakonyi Csillagászati Egyesület

Létezik egy apró világ valahol messze az űrben, ahová Klaudia úgy jutott el, akárcsak Saint-Exupéry híres főhőse a történet végén és talán éppen vidáman csücsül az egyik apró kráter peremén, kedves mosolyával vigasztalva azokat, akiknek a szívében űrt hagyott távozásával.

A Bakonyi Csillagászati Egyesületben, melynek alapító tagja volt, Kovács Gergő geográfus, csillagász, tudományos újságíró vetette fel néhány nappal Klaudia elvesztése után, hogy az egyesületben és az ismeretterjesztésben betöltött kiemelt szerepe miatt Klaudia megérdemelné, ha róla is elneveznének a sok-sok ezer eddig felfedezett kisbolygó közül egyet. Egy csehországi csillagásznő, Dr. Lenka Kotková úgy döntött, hogy az ügy mellé áll. Beszámoltak neki az egyesület formabontó és egyedi ismeretterjesztő munkájáról, s hogy Ivanics-Rieger Klaudia vezetőségi tag hogyan formálta egyéniségével, tudásával, szorgalmával a szervezetet azzá a társasággá, ami ma. 

Klaudia Farkas Bertalan űrhajóssal. Fotó: Bakonyi Csillagászati Egyesület

Dr. Kotková kezdeményezte, hogy az egyik általa 1998.02.27-én felfedezett kisbolygó Klaudiáról legyen elnevezve. 

Klaudia  halálának második hónapfordulóján, 2023. március 20-án a Nemzetközi Csillagászati Unió hivatalosan is közzétette a (35459) Klaurieger = 1998 DG20 kisbolygó nevét, ami a Mars és a Jupiter bolygó között elterülő aszteroidaövezetben kering

- mondta el lapunknak Ivanics Ferenc. Beszámolt arról, hogy a (35459) Klaurieger aszteroida egy 5,2 km átmérőjű, sziklás égitest, ami közel 4 év alatt kerüli meg a Napot. Majdnem háromszor messzebb kering a Naptól, mint a Föld. Az apró világ Naprendszerünk születésének és formálódásának időszakából maradt itt, egyfajta időkapszulaként őrizve a bolygók keletkezésében szerepet játszó ősi anyagokat. Érdekessége, hogy fele akkora, mint az a kozmikus test, ami közel 65-66 millió évvel ezelőtt becsapódva bolygónkba, felelős lehetett a dinoszauruszok kipusztulásáért. A (35459) Klaurieger olyan pályán kering a Nap körül, ami miatt egyáltalán nem veszélyezteti a földi életet. 

Erős amatőrcsillagászati műszerekkel, fotografikusan is észlelhető, így mi magunk is a közeljövőben megpróbáljuk fényképeken megörökíteni Klaudia kisbolygóját

- tette hozzá az egyesület vezetője. 

Úgy tudjuk, hogy hazánk történelmében Klaudia a második amatőrcsillagász hölgy, akiről kisbolygót neveztek el.

Az első női amatőrcsillagászt, aki kiérdemelte e megtiszteltetést, Dégenfeld-Schonburg Berta Klára Matildnak (1843-1928) hívták, s 95 évvel ezelőtt hunyt el. Kortárs, fiatal amatőrcsillagászként Klaudia az ismeretterjesztésben működött, alkotott. Neki köszönhető többek között, hogy az egyesület megalkotta az Európában is egyedinek számító Tapintható Univerzum vándorkiállítást, amit látássérültek is élvezhetnek.

Hihetetlenül hálásak vagyunk Dr. Lenka Kotkovának, hogy lehetővé tette azt, hogy Ivanics-Rieger Klaudia tagunk csatlakozhasson egy olyan elit klubhoz, ahová csak keveseknek adatik bebocsátás. Tudjuk, hogy most Klaudia is boldogan integet a (35459) Klaurieger kisbolygóról, hiszen kiemelkedő munkája, tevékenysége, barátsága, szeretete, inspirációja éppoly örök lesz, mint a kis herceg felejthetetlen karaktere

- mondta el az egyesület vezetője. 

Szenvedélyesen érdekelte a csillagászat. Fotó: Bakonyi Csillagászati Egyesület

Ivanics-Rieger Klaudia (1989-2023) 

Földrajztanár, hitoktató, író, ismeretterjesztő, amatőr csillagász, a Bakonyi Csillagászati Egyesület alapító és vezetőségi tagja, a Magyar Meteoritikai Társaság ismeretterjesztésért felelős szekciójának tagja, a Planetology.hu magyar bolygótudományi portál tartalomszerkesztője, a Parallaxis tudományos podcast szerkesztő-műsorvezetője. Az Európában egyedi, Tapintható Univerzum című interaktív, látássérülteknek készült csillagászati vándorkiállítás megálmodója és fő kivitelezője. A Magyarországon egyedinek számító mobil meteoritbemutatók tematikájának megalkotója. Előadóként, ismeretterjesztőként éveken keresztül járta hazánk különböző iskoláit, könyvtárait, kultúrházait. 

 

 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek