Éppen harminc éve, hogy nyakába vette a világot néhány vállalkozó szellemű társával Vadász Zsolt, méghozzá Trabantokkal. A "Trabant Expedíció" célja azonban nem csak a kalandozás, a környezetvédelmet és a szociális segítséget tűzték a zászlajukra.
Vadász Zsolt, a Trabant Expedíció vezetője már gyerekkora óta tudja, hogy világutazó akar lenni és azóta is folyamatosan mozgásban van: Trabanttal járja a világot. Mi is egy Debrecen melletti kilátó tetején értük el, onnan mesélt a kalandjairól.
2014-ben indult el a Trabant Expedíció, de már azt megelőzően is karitatív tevékenyégeket végeztek Vadász Zsolt és barátai - merthogy a projektet is többen álmodták meg.
Körülbelül harminc esztendővel ezelőtt társaságunk Magyarországon, Erdélyben és mindenfelé hegyet mászva, túrázva úgy ítélte meg, hogy az akkumulátor a patakban lakik, ezért környezetvédelmi akciókat, szemétszedéseket kezdeményeztünk
- mesélt a kezdetekről a Trabant Expedíció vezetője. A szervezet azóta pedig már világméretű összefogássá nőtte ki magát: azóta járják a világot, környezetvédelmi akciókat szerveznek, és ott segítenek ahol tudnak, Afrikába pl. többször vittek már segélycsomagokat.
Zsolt utazásai során hű társa a Trabantja, akivel már több millió kilométert tettek meg.
"Idáig nyolcszor voltam Trabantokkal Afrikában, kétszer a Kaukázuson túl. Nyomába eredtünk híres magyar elődeinknek, mint például Zichy Mihály, aki festőművész volt, de megcéloztuk Almássy gróf hagyatékát is.
A nyolc afrikai túrámból három volt Budapest–Bamako-rali, (természetesen itt is Trabanttal vettünk részt ) akkor kétszer kaptunk különdíjat. És folytatjuk a mai napig, jelen pillanatban is egy természetvédelmi akciót szervezünk és vezetünk le Debrecen környékén
- mesélte lapunknak.
2014- ben úgy gondoltuk, hogy meg kellene mutatni a világnak és a fogyasztói társadalomnak, hogy nem muszáj a két tonnás jármű és a húsz literes fogyasztás ahhoz, hogy az ember a világ bármely pontjára eljusson. Maga a Trabant figyelemfelkeltési eszköze. A Trabant karosszériája egy orosz ipari hulladékgyapotból készült, tehát gyakorlatilag 30-40-50-60 esztendővel ezelőtt is ez már az újrahasznosításnak az alapját képezte.
- mondta Zsolt, aki azt is elárulta, hogy utazásai során már robbant le Trabantja, de minden helyzetre fel vannak készülve. "Afrikában nincs alkatrész, abból lehet építkezni, amit elviszünk magunkkal."
"A Trabant-expedíció nem egy önös benzinégetés, a Trabant Expedíció nem magamutogatás. A Trabant-expedíció sosem fordít kulcsot úgy, hogy abban humanitárius cselekedet, vagy természetvédelmi jócselekedet ne lenne" - magyarázta Csonti, aki számára az egyik legmeghatóbb pillanatok között van az afrikai gyerekek segítségért hálás arca.
Zsolt nem tervez nyugdíjba menni, ameddig csak lesz rá lehetősége, járni szeretné a világot és segíteni az embereken és a környezeten.
"Én most éppen 30 esztendeje utazom, több mint 200 utazáson vagyok túl. Az utazások sorából volt, amelyik kettő napig tartott, volt, ami kettő esztendeig. Nem áll szándékomban abbahagyni, mert van még potenciális utazási lehetőség a kamatokban."