halálos betegség

Kiadták a riasztást: a leghalálosabb betegség tért vissza Európába

sv

Létrehozva: 2023.03.25.

Újabb sorscsapás Európának. A covid és a háború mellett újra megjelent az emberiség történelmének leghalálosabb betegsége. Folyamatosan nő az áldozatok száma.

Aggasztó tendenciára hívta fel Európa figyelmét a WHO. A tuberkulózis – amit sokan TBC-ként és tüdőbajként emlegetnek – az emberiség egyik leghalálosabb betegsége, a történelem során ez a kórság ragadta el a legtöbb áldozatot. A betegség elsősorban a tüdőt károsítja, és a problémát fokozza, hogy ragályos kórságról van szó, azaz el lehet kapni másoktól. 1882-ben fedezték fel a kórokozót, azóta tudják felvenni ellene hatékonyabban a harcot. Bár a küzdelem eredménye folyamatosan hullámzik, azt általánosságban elmondhatjuk, hogy a tuberkulózis okozta halálozások száma húsz éve folyamatosan csökkenő tendenciát mutatott… Legalábbis eddig.

betegség
Visszatért a ragályos halálos betegség. Fotó:   Pixabay

2021-ben 27 300 ember halálát okozta ez a betegség Európában. Ez a szám azért megdöbbentő, mert 2020-ban csupán 27 000 halálesetet regisztráltak, ami azt jelenti, hogy – ha ugyan nem is jelentős mértékben, de – az elmúlt egy évben nőtt az áldozatok száma. Európában két ország érintett kiemelkedően: Oroszország és Ukrajna, itt regisztrálták a legtöbb halálesetet. Oroszországban 4900 áldozatot jegyeztek fel, Ukrajnában pedig 3600 főt.

A WHO-nak két elképzelése van arról, hogy mi lehet az emelkedés oka. Egyfelől a szervezet rámutatott arra, hogy a koronavírus miatt nagy leállások voltak az egészségügyben is, éppen emiatt a tbc-szűrések nem voltak olyan intenzívek, mint korábban. Emiatt elképzelhető, hogy nem lett kimutatva a betegség. Aggasztóbb a másik magyarázat, miszerint egyre jobban terjed a kórokozó baktérium azon mutációja, amely ellenáll a gyógyszerekre.

Ki kell emelni az arányok problémáját. Azt tapasztaljuk ugyanis, hogy a megbetegedések száma nem emelkedik, csupán a halálozások száma. Az 53 európai országban 2021-ben 230 ezer lakos fertőződött meg tüdőbajjal, ez csökkenést mutat a 2020-as adatokhoz képest. A WHO tehát abban reménykedik, hogy a halálozási szám növekedése a covid okozta zűrzavarban létrejött diagnosztikai problémából fakad. Az azonban tagadhatatlan, hogy a rifampicin (azaz antibiotikumokra rezisztens mutáció) már ölt.

A nagyvilágban az emelkedés szemmel látható: 2021-ben 10,6 millió tuberkulózist regisztráltak, ami a 2020-as adatokhoz képest 4,5 százalékos emelkedést mutat.

 

 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek