Józsefvárosban új bulinegyed formálódik, a baloldali kerületvezetés több üres üzlethelyiséget ad kedvezményesen bérbe vendéglátósoknak. A lakók ellenzik az ötletet.
„Mert egy utca úgy jó, ha van benne élet”− ezzel a felütéssel írt ki pályázatot a baloldali Pikó András vezette józsefvárosi önkormányzat. A Csarnok negyed környékén lévő, üres üzlethelyiségre keresnek új bérlőket, kedvezményes fizetési paraméterekkel. Már tíz üres üzlethelyiség sorsa el is dőlt, a nyerteseket értesítették a számukra pozitív eredményről. Arról viszont a helyiek mit, sem tudnak, hogy a környékükön számos étterem, kocsma és kávézó nyitja meg kapuját, már most nyáron.
Az ügy nagyon kényes, mert néhány éve pontosan a lakossági panaszok miatt záratott be a környéken egy kocsmát az akkori polgármester, Sára Botond (Fidesz–KDNP). Most ennek helyére újra vendéglátóhelyiség kerül a Víg utca és a Déri Miksa utca sarkán. Ezzel szemben a Szabad Bisztró gasztrokocsma nyitja majd meg második egységét. A Szabad Bisztró folyamatos harcban áll az erzsébetvárosi önkormányzattal. A tulajdonosa az önkormányzatot kijátszva egy teherautó platójára helyezett ki asztalokat. A vállalkozó tavaly helyi népszavazással akarta kierőszakolni teraszát, ami végül elbukott, mert a lakók nem akarták, hogy a Király utca belső-erzsébetvárosi részéből „átgyűrűzzön” ide a bulinegyed.
A Csarnoknegyedben található Auróra Kioszkot is lakossági panaszok miatt záratták be. A szélsőbaloldali nézeteket és LMBTQ-propagandát hirdető kocsmát az utolsó pillanatban mentette meg a 2019-ben megválasztott Pikó András. A lakók továbbra is harcban állnak az önkormányzattal, mert a kocsma vendégei azóta is zavarják őket a pihenésükben.
A józsefvárosiak kiakadtak a bulinegyed formálódása miatt, bár úgy fest, általánosságban sincsenek megelégedve a Pikó-féle vezetéssel:
Szerintem nem kellene ebbe a kerületbe több szórakozóhely, így is sok az olyan ember, aki jól szórakozik, van itt drog meg minden. Ebből nem kell még több. Inkább üzleteket kellenének. De hát, mindenkit ellehetetlenít Pikó
– mondta Éva. Erzsike is hasonlóképpen reagált: „Zaj, ricsaj, kosz, mocsok, felfordulás. Van enélkül is ebből éppen elég most”.
„Éjszaka nem lehet aludni, verekedés, kiabálás, alkoholizálás”
A Metropol megkérdezte a Rákóczi téri csarnok környékén élőket, mit szólnak ahhoz, hogy az önkormányzat tíz üres üzlethelyiséget úgy adott bérbe, nyártól ezekben étterem, szórakozóhely és kávézó nyílhat.
Irénke: Hát nem kéne! 50 éve itt lakom, úgyhogy elegem volt már a nyolcadik kerületből. Pláne mióta új polgármesterünk van. Mert itt meg mindent meg lehet csinálni. Kocsis Máténál azért nem lehetett. Nagyobb rend volt itt.
Zsuzsanna: Jobb lenne, ha ilyen maradna a környék, a szomszédaink is ezt a csöndet és békét szeretik. Egyébként is, mi, mint itt élők szeretnénk dönteni arról, hogy milyen környezetben élünk, és nem kérdeztek minket erről. Pedig a válasz egy határozott nem lenne.
Éva: Itt elég sok idős is él, nem szeretnénk, hogy éjszaka ne tudjunk pihenni. Egyébként néhány éve volt egy szórakozóhely itt. A rendőrségnek kellett kiszállnia többször. Egy étterem elfogadható, de nem szeretnénk bulizós utcát. Hogy idejöjjenek a külföldiek, mondjuk angolok és itt ordítsanak, hányjanak, meg nem tudom, mit csináljanak.
Zsuzsanna: Jesszus! Az önkormányzat részéről megértem, hogy az üres helyiségeket hasznosítani akarják, legyen bevétel. Aztán majd kiderül, mi lesz, mert ha eluralkodik a nagy dínomdánom, akkor szerintem az itt lakók újra tiltakozni fognak.
László: Engem nem zavar, és ha a fiataloknak telik szórakozásra, nem betörésből szedik a lóvét rá, akkor jöjjenek. Gondolom kihajtják őket Erzsébetvárosból, ez a gond inkább. Éppen azon vagyok elájulva, hogy a Rákóczi úton, a körúton, vagy a Népszínház utcában, ha keresel egy susztert vagy egy szabót, nem találsz. Kínai vagy török éttermet százat is.
Éva: „Sok a külföldi. Éjszaka nem lehet aludni, verekedés, kiabálás, alkoholizálás. Ez van most a Palotanegyedben és szerintem itt is ez lesz majd. Amikor itt pizzéria volt, az borzalom volt.