A kisbolygó 28 ezer kilométer/órás sebességgel robog a Föld felé.
Az aszteroida, ami akkora, mint a New York-i Szabadság-szobor, 173 ezer kilométeres közelségbe kerül a Földhöz, vagyis fele akkora távolságra lesz tőlünk, mint a Hold, amely 384 ezer kilométerre kering.
A 2023 DZ2 névre keresztelt kisbolygó átmérője a jelenlegi becslések szerint 93 méter. Az űrszikla háromszor akkora, mint az, ami 2013-ban becsapódott Oroszországban, melynek következtében több mint 1200-an megsebesültek – számolt be róla a Daily Mail.
Az aszteroida a becslések szerint szombat este közelíti meg a Földet, és 28 ezer kilométer/órás sebességgel száguld el mellette. A NASA közleménye szerint egy ekkora objektum ilyen közeli elhaladása évtizedenként csak egyszer fordul elő.
A Nemzetközi Aszteroida Figyelő Hálózat csillagászai ezt a közeli találkozást arra használják fel, hogy rövid idő alatt a lehető legtöbbet megtudjanak a 2023 DZ2-ről. Ez jó gyakorlat a NASA bolygóvédelmi rendszerének, ha valaha is felfedeznének egy potenciálisan veszélyes aszteroidát
– olvasható az amerikai űrügynökség közleményében.
Az aszteroidát idén február 27-én fedezték fel a csillagászok a Kanári-szigeteken található Isaac Newton Teleszkóppal. Akkor még 16 millió kilométerre volt a Földtől.
A 2023 DZ2 egy Apollo-aszteroida, ami azt jelenti, hogy ugyanúgy keresztezi a Föld pályáját, mint az 1862-ben Apollo névre keresztelt kisbolygó, amelyet először figyeltek meg ily módon. Azt nem tudni pontosan, honnan származik, de a legtöbb földközeli aszteroida a Jupiter és a Mars közötti aszteroidaövből érkezik.
Több olyan aszteroida is van, amelyek az elkövetkező évszázadokban becsapódhatnak a Földbe, bár az űrügynökségek világszerte szoros figyelemmel kísérik ezeket. Továbbá a NASA végzett már egy sikeres kísérletet is, amelynek keretében egy kis űrhajó eltérített egy űrsziklát úgy, hogy belecsapódott – ez volt a DART-misszió.
A NASA szerint futballpálya méretű aszteroidák csak 2000 évente találják el a Földet. Civilizáció végét jelentő kisbolygók pedig csak néhány millió évente egyszer ütköznek a bolygónkkal, minden ilyen űrsziklát pedig figyelemmel követnek az űrügynökségek.