Tudomány

Döbbenetes, mire jöttek rá a csillagászok a vízzel kapcsolatban

N.T.

Létrehozva: 2023.03.09.

A közeli csillagrendszerben tett felfedezés segíthet megérteni a víz útját.

Az észak-chilei Atacamai Nagyméretű Milliméteres/Szubmilliméteres Hálózattal (ALMA) figyelték meg a V883 Orionis nevű, 1300 fényévre lévő fiatal csillagot, a kutatásból pedig kiderült, hogy a csillagot bolygóképző korong veszi körül – írja a CNN. Mindez alighanem csak a csillagászat-megszállottakat hozza lázba, de ha azt is hozzátesszük, hogy ebben a bolygóképző korongban vízgőzt találtak a tudósok, már egész más a helyzet!

V883 Orionis
A V883 Orionis nevű, 1300 fényévre lévő fiatal csillag Fotó: YouTube

Ez a felfedezés azért is óriási dolog, mert lehetővé teszi a csillagászok számára, hogy nyomon kövessék a víz útját a csillagot alkotó gázfelhőből egész addig, míg végül bolygó vagy üstökös nem keletkezik abból.

Ha ez még mindig nem lenne kellőképpen nagy szám, a Nature című folyóiratban a héten közzétett eredményekből arra lehet következtetni, hogy a Nap bolygóképző korongjából keletkezett üstökösök vizet hozhattak a Földre.

Lefordítva ez annyit tesz, hogy a Földön lévő víz valójában idősebb lehet, mint a Napunk, amely már 4,6 milliárd éves.

A Naprendszerünkben található víz eredetét most már a Nap kialakulása előtti időkre tudjuk visszavezetni

– magyarázta közleményében a tanulmány vezető szerzője, John J. Tobin, a Nemzeti Rádiócsillagászati Obszervatórium csillagásza.

Tehát a csillagászok úgy vélik, hogy az üstökösök, a porból és jégből álló égitestek bolygónknak ütközve szállíthattak vizet a Földre, azaz gyakorlatilag ezen becsapódó égitestek alapozták meg az életet a bolygónkon.

 

 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek