Szentkirályi Alexandra és Gulyás Gergely április 6-ai kormányinfóján fontos bejelentések történtek.
Szentkirályi Alexandra kommunikációért felelős kormánybiztos, kormányszóvivő közösségi oldalán adott tájékoztatást arról, hogy újabb fontos témákban tárgyalt a kormány április 5-én a Karmelita kolostorban. A részletekről a csütörtöki Kormányinfón Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszterrel együtt számolt be.
– Minden forrás rendelkezésre áll a rezsicsökkentés további fenntartásához – jelentette be Gulyás Gergely. Ennek köszönhetően a továbbiakban sem fognak változni az energiaárak az átlagfogyasztásig. Ha van rá lehetőség, ezt 2023 után is tervezi megtartani a kormány.
A megnőtt árak komoly nehézséget jelentenek a gazdaság számára. A korábbi szabályok szerint az egyetemleges szolgáltatásba tartozó vállalatok, egyházak, önkormányzatok, ha december 31-ig nem kötöttek szerződést, akkor az akkori áron fizetnek. Ebben a körben be fog avatkozni az állam, és így 14 ezer szereplőn fog segíteni. Ez mintegy 19-20 milliárd forintos veszteséget jelent majd az MVM-nek.
– Az ő körükben jelentős árcsökkentés lesz – fűzte hozzá Gulyás Gergely.
A kormány továbbra is a béke pártján áll. Magyarország jelentős mértékben vette ki a részét a humanitárius tevékenységből. A kormány üdvözli a parlament által elfogadott határozatot a békéről. A határozat elítéli Ukrajna katonai megtámadását. Mindenki, aki Ukrajnából menekül, azt továbbra is befogadja az ország.
Minél előbb tűzszünet, tárgyalások kellenek, mert csak így lehet életeket menteni
– hangsúlyozta Gulyás Gergely.
Az állam átveszi a vízi közműveket, viszont azzal kellett szembesülniük, hogy a vízveszteség egyes helyeken 60 százalékos is lehet a vezetékhibák miatt.
– Többszörös különbségek vannak a vízárakban a korábbi rezsicsökkentés miatt, ezért egységes árrendszerre van szükség – tette hozzá.
Az árstop betartását ellenőrizte a fogyasztóvédelem. 468 üzletben zajlott ellenőrzés, 334 eljárás indult, 179 ügyben állapítottak meg jogsértést – közölte Szentkirályi Alexandra. Üzletenként 2-3 jogsértésről, összesen tehát 430 esetről van szó. Az ellenőrök több helyen is azt tapasztalták, hogy a polcokon nincsen kihelyezve az árstopos termékek, miközben a raktárban több is van.
A kormányszóvivő közölte, hogy 330 millió forintos bírságot szabtak ki. Az ellenőrzések tovább folytatódnak.