Aktuális

Jön Karácsony megszorító csomagja, miután csőd szélére vitte Budapestet

Létrehozva: 2023.04.26.

Módosítva: 2023.04.26.

A Fővárosi Közgyűlés legfontosabb témája szerdán a főpolgármester megszorító csomagja volt. A főváros a csőd szélén táncol, mert kifogyott Tarlós István pénzéből.

Az első 14 hónapban felélte Karácsony Gergely az elődje, Tarlós István által a kasszában hagyott megtakarítást– tudta meg a Metropol a Fővárosi Közgyűlésen Wintermantel Zsolt kormánypárti képviselőtől. Az ülésen a baloldali többség megszavazta Karácsony Gergely megszorító csomagját, amely a Demszky időszakot idézve hitelfelvételt is jelenthet.

Fotó: Havran Zoltán

A portál beszámolója szerint Karácsony Gergely alig fél évvel a megválasztása után már csőddel riogatott és 14 hónapnyi regnálása alatt felélte az elődje által rá hagyott 214 milliárdos (ebből 180 milliárd szabadfelhasználású) megtakarítást – derült ki a Fővárosi Közgyűlés ülésén, ahol Wintermantel Zsolt, a fővárosi Fidesz-KDNP frakcióvezetője illetve dr. Bagdy Gábor képviselő arról is beszélt: 

a jelenlegi városvezetés annak ellenére, hogy jobb helyzetben van, mint elődje, felelőtlenül gazdálkodott, emiatt került csődközeli helyzetbe és ezért foglalkozik a közgyűlés a megszorító csomag elfogadásával, ami inkább politikai pamflet, semmint megoldás.   

 

Karácsony 2,5 évig nem foglalkozott Budapesttel

"2010-ben 240 milliárdos hitelállománnyal vette át Demszky Gábortól a várost Tarlós István, 2010-2018 között pedig számottevően csökkent a főváros bevétele. Ennek ellenére sikerült a nehéz pénzügyi helyzeten javítani úgy, hogy 2019-ben 180 milliárd forint szabad felhasználású pénzt hagytunk Karácsony Gergelyéknek a város számláján" - mondta dr. Bagdy Gábor korábbi főpolgármester-helyettes. 

Ha Karácsony Gergely nem követett volna el hatalmas politikai hibát még 2019-ben azzal, hogy 2,5 éven keresztül nem foglalkozott Budapesttel – hanem kormányzati pozícióra, illetve az Orbán-kormány megbuktatására összpontosított–, akkor elkerülhető lett volna a mostani csődközeli helyzet. A főpolgármester úr nagypolitikai tervei kudarcot vallottak, a 2,5 éves kihagyott munka pedig most nagyon hiányzik. A kormány és a főváros jó együttműködését lerombolta 

- hangsúlyozta dr. Bagdy Gábor.

 

77 milliárdja lett volna a fővárosnak a szolidaritási adó befizetésére, de másra költötték

A szolidaritási adó be nem fizetéséről Wintermantel azt mondta: "2018-ban 139 milliárd forint volt az iparűzési adóból befolyt bevétel és 5 milliárd volt a szolidaritási adó mértéke. Az idei évben: 271 milliárd forint az iparűzési adóbevétel és 58 milliárd a szolidaritási adó kötelezettség".

Ez azt jelenti, hogy 130 milliárddal nőtt az iparűzési adó bevétel és 53 milliárddal a szolidaritási hozzájárulás összege. 77 milliárd az a nettó különbözet, amely miatt nehéz bebizonyítani, hogy egy alkalmas városvezetés nem tudná a feladatait finanszírozni

–hangsúlyozta a fővárosi Fidesz-KDNP frakcióvezetője.

 

Hitelt akar felvenni a fizetésképtelen Városháza

Az előterjesztésben nem tüntették fel a bankok feltételeit.

Mégiscsak furcsa, hogy úgy tervez hitelt felvenni a főváros, hogy közben maga állítja azt, hogy egy fillérje sincs, még működni se tud. A bankok szempontjából ez kissé szokatlan felállás. Megnéztem a szerződéstervezetet, és ami az előterjesztésben nem szerepel, az abban igen. A bankok olyan feltételeket támasztanak, amelyeket Karácsony Gergelyék nem tudnak teljesíteni. Ez pedig nagyon nagy kockázatot jelent Budapest számára, hiszen bármikor bedőlhet az egész egy nemfizetés alkalmával, ha addig egyáltalán eljut az egész hitelfelvételi ügy 

– mutatott rá Bagdy Gábor.

 

Wintermantel Zsolt nonszensznek nevezte, hogy Karácsony alig pár hónappal a 2019-es választások után már csődről beszélt. Emlékeztette a főpolgármestert arra, hogy 2021 január elején szintén bedobta a köztudatba, hogy év végére beállhat a csőd. 

"Ez azt jelenti, hogy 14 hónap regnálás alatt a baloldali városvezetés felélt 134 milliárdot abból a megtakarításból, amelyet az előző városvezetés és Tarlós István hagyott a főváros kasszájában" – hangsúlyozta a kormánypárti politikus, aki hozzátette: 

"2021 júniusában a főpolgármester újra elővetítette a csődöt és a BKV leállításának opcionális lehetőségét. A parlamenti választás idején azután féléves költségvetést fogadott el a baloldali többség, abban bízva, hogy kormányváltás lesz, és kisegíti a várost az új baloldali kormány. De nem így lett, és újra kormánytámogatást követelt a városvezetés. 2022 őszén azt nyilatkozta a főváros, hogy nem tudja, hogyan fogja finanszírozni a 2023-as évet, kormánytámogatást nélkül márciusra beáll a csőd. Ez sem történt meg, most április van és újra a kormányra mutogatnak, újra bejelentették, hogy csődbe megy a város."

 

 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek