Cirkusztörténelmi attrakcióval készül a világhírű Simet László. Az artista április 15-én, a Duna felett kifeszített kötélen egyensúlyozik át Budáról Pestre az Erzsébet- és a Szabadság híd között. A művész elárulta, hogyan készül a mutatványra, tart-e attól, hogy baleset éri, illetve mire gondol általában a magasságban.
Cirkusztörténelmi artistaprodukcióval csatlakozik a Fővárosi Nagycirkusz a 10. Nemzetközi Színházi Olimpiához és Budapest egyesítésének 150. évfordulójához a cirkusz világnapja alkalmából. Április 15-én a Duna felett kifeszített drótkötélen egyensúlyozva sétál át a folyó egyik partjáról a másikra 16 óra 30 perckor Simet László.
Az érdemes művész-kitüntetéssel is elismert artista Fekete Péter, a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ főigazgatója ötletét valósítja meg.
Simet Lászlónak már fiatalon eszébe jutott, hogy milyen komoly attrakciónak számítana a folyó felett átsétálni, ezért örömmel mondott igent a felkérésre.
Rögtön kijelentettem, hogy egy olyan magasságot tartok célszerűnek meghatározni, ami még inkább emlékezetessé teszi a produkciót a közönség és a magam számára is.
- Így jött az elképzelés, hogy a drótkötelet 40 méteren, vagyis körülbelül egy tízemeletes ház magasságában feszítsék ki. Ilyen soha nem volt Magyarországon, és valószínűleg egy jó darabig nem is lesz – mondta a Borsnak az artista.
A magasdrótos artisták cirkuszi körülmények között jellemzően 6-10 méteren dolgoznak
A 40 méteres magasság ennek alapján valóban extrémnek számít. Kérdés, hogy a produkció bemutatásának szempontjából technikailag van-e a kettő között lényeges különbség.
A tervezett szám különleges nehézségét maga a Duna adja. A két daru közé kifeszítendő, 22 mm vastag drótkötél hossza 300 méter. Én általában 15 méterenként szoktam merevítőpontokat elhelyezni, de a hely adottságai csak 25 méterenként teszik ezt lehetővé. A vízen három uszály fog lehorgonyozni, melyekre A-betű alakban ereszkednek le a kötelek, ezeket artistanövendékek és tanárok húzzák majd. A magasság lépéstechnikailag nem módosítja a feladatomat, de pszichológiailag annál inkább
– szögezte le Simet.
A négy méteres magasság az én esetemben a vicc kategóriába tartozna, de a 40 méteres már számomra is kihívás. Ott már komoly fejmunkára van szükség. Túl sok mindenre nem gondolhatok odafenn, hiszen hatalmas koncentrációra lesz szükség, hogy a teljes lényem a kötélre fókuszáljon. Először felmegyek a kosárba, ott találkozom majd először a látvánnyal. Amikor elindulok, ahhoz lesz hasonlatos, mint amikor a lóra felteszik a szemellenzőt. Akkortól kezdve csak mi ketten létezünk majd: én és a drót
– jelentette ki a cirkuszművész, és hozzátette: 8 méteren teljesen máshogy működnek az ember izmai, mint negyvenen. Három labdával elvégre bárki képes zsonglőrködni, de ha egy fegyvert a művészre szegeznek, mondván, ha leesik egy labda, meghúzzák a ravaszt, lehet, hogy a legkiválóbb artistának is megremeg a keze.
Simet László állítja: 63 évesen nemhogy nem kívánja befejezni aktív pályafutását, még sokkal nagyobb biztonságban érzi magát a magasságban, mint 20 esztendősen.
45 év tapasztalattal már akkora rutinra tettem szert, hogy lényegesen felkészültebb vagyok, mint egy ifjú titán. Ehhez a zsánerhez sok munka és tapasztalás szükséges.
- Tisztában vagyok vele, hogy lezuhanhatok, de ezzel az eshetőséggel mégsem számolok. Teljesen biztos vagyok magamban, a negatív gondolatokat kizárom– magyarázta László.
Az artista csak mosolygott a kérdésen, hogy vajon milyen speciális cipőt használ a produkció során.
Sokszor mondták már nekem, hogy biztos vájat vagy mágnes van a cipőm talpában, de igazság szerint egyik sem segítene sokat. A teljesen hétköznapi, jól bevált, bőrtalpú cipőt veszem fel majd aznap is! Persze egy kicsit begyantázom, hogy ne csússzon
- mosolyodott el a férfi.
Simet egyébként már többször is gondoskodott arról, hogy a magyar cirkuszművészet bekerüljön a világhírekbe. A londoni olimpia záróünnepségén a stadion felett sétált át 45 méteres magasságban, miközben Ed Sheeran a Wish You Were Here című slágert énekelte. A paralimpia záróünnepségén egy drótkötélen felmotorozott az épület tetejére.