Életveszély

Visszatértek Magyarországra a halálos kórt terjesztő kullancsok

Piréz

Létrehozva: 2023.04.11.

Több madárfaj egyedein beazonosították őket a Balaton környékén.

Az Afrikában elterjedt Hyalomma rufipes kullancsfaj összesen tíz példányát azonosították a Balaton környékén. Az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat és az Állatorvostudományi Egyetem közös kutatócsoportjának tagjai a veszélyes parazitákat a foltos nádiposzáta és az idei év madarának választott barkóscinege egyedein találták meg még nem kifejlett állapotukban. 

Fotó: Pixabay

A Hyalomma rufipes azért érdemel fokozott figyelmet, mert számos veszélyes kórokozót képes terjeszteni, egyebek között a krími-kongói vérzéses lázat okozó vírust is, amelyre az Egészségügyi Világszervezet globális veszélyt jelentő betegségként hívta fel a figyelmet 2018-ban. A sokszor halállal végződő kór elterjedése összefüggésbe hozható az éghajlatváltozással és a globalizációval is: a növekvő nemzetközi kereskedelem és utazások révén egyre könnyebben jut el olyan területekre, ahol korábban nem kellett tartani tőle. A betegség általában a fertőzött kullancsok csípésével, fertőzött vérrel vagy testnedvekkel való közvetlen érintkezés útján terjed. 

A hazai kutatók pedig most arra mutattak rá, hogy a Balaton nyugati térségében felfedezett populáció, amelynek alapító példányait korábban délről érkező vonuló madarak hozhatták be, hazánkban is képes szaporodni

A költési periódusban élősködtek a madarakon, így azok nem hozhatták távoli országból, különösen nem Afrikából

- fejtette ki Keve Gergő és Hornok Sándor a likeBalatonnak

Bár nem biztos, hogy Magyarországon át is tudnak telelni, az enyhe tél ennek kedvez, és szakirodalmi adatok szerint ez a kullancsfaj évente akár 120 fagyos napot is eltűr.

 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek