Nem csak az izgatja az emberiséget az ősidőktől fogva, hogy mi van a halál után, de az is, pontosan mi történik a halálunk pillanatában. Milyen az, amikor valaki megszűnik létezni? Sokak számára felfoghatatlan, pedig biológiai tény. Egy új kutatás most sok mindenre választ adott: azt figyelték ugyanis meg, pontosan hogyan megy végbe az elmúlás folyamata. Az aktív haldoklásnak nevezett időszakot vizsgálták a kutatók, azaz a haldoklás utolsó óráit, melyet jellemzően ezen esetekben hosszas, elhúzódó betegség előzött meg.
James Hallenbeck, a Stanford Egyetem palliatív ellátással foglalkozó szakembere arról számolt be, a haldoklók érzékszervei egy meghatározott sorrendben "kapcsolnak ki": először az éhség és a szomjúság érzése szűnik meg, azután a beszéd és a látás, legvégül pedig a hallás és a tapintás. Ne véletlenül van ez így: a kutatók feltételezése szerint ugyanis az agy gyakorlatilag folyamatosan állítja a túlélés szempontjából kevésbé kritikus területeket.
Ezen kutatások egyébként nem csak az orvostudomány és a hospice-ellátásban dolgozók szempontjából fontosak, de a haldoklók családtagjainak is nagy segítséget nyújthatnak szerettük elengedésében.
(Via)