A felülések és egyéb hasizomerősítő gyakorlatok tónusosabbá teszik a hasizmot, ám a derekadról nem tüntetik el a zsírt.
Ezt a rendszeres kardioedzéssel érheted el, méghozzá nem is mindegy, milyennel. A leghatásosabb az intervall-edzés, amely a közepes és nagy intenzitású szakaszok váltakozását jelent. Azaz például futásnál a laza kocogást váltogatod a gyors futással. A 20 perces intervall-edzés a kutatások szerint a zsírégetés szempontjából hatásosabb, mint a 40 perces, állandó ritmusú edzés. Ráadásul szinte minden mozgásformába beleviheted ezt a szemléletet. Íme néhány ötlet hozzá.
Fuss vagy biciklizz közepes tempóban, majd szúrj ki egy postaládát a nem túl távoli horizonton, és odáig sprintelj. De begyorsíthatsz a hegyre felvezető szakaszon, vagy az utca végéig is.Ha elérted, térj vissza a lassabb ütemű sporthoz. Ha a lélegzeted visszatért a normális tartományba, megint sprintelhetsz egyet.
Nézd az órát, és két perc közepes tempójú mozgás után dobj be egy perc nagy intenzitásút. Ismételgesd ezt 30 percig.Hallgass zenét! Készíts intervall-playlistet: egy lassabb, közepes intenzitású szám után jöjjön egy gyors, majd újra egy lassabb. Sétálj, fuss, vagy táncolj a kedvenceid ritmusára.
HA SZERETNÉL MEGSZABADULNI AZ ÚSZÓGUMITÓL ERRE IS ÉRDEMES FIGYELNED!
Nem csak a sima, asztali sót érdemes kerülni. Bánj óvatosan a fűszerkeverékekkel, az ételízesítőkkel, a hagymakrémekkel, fűszergranulátumokkal, hiszen ezek is rengeteg sót tartalmaznak. Csakúgy, mint az előre pácolt vagy füstölt élelmiszerek. A só olyannyira megköti a vizet, hogy képtelen távozni a szervezetből, így túlsúly formájában a derék és a has környéki részekre telepszik. Ha túl sós ételt eszel, igyál a szokásosnál kétszer többet, hogy érezhetően távozhasson a szervezetből. Az extra adag vízmennyiséggel megakadályozhatod a puffadást, hasfeszülést is.
A leggyorsabban mobilizálható energiaforrásként tartják számon a glikogént, amely állati keményítő. Vízben oldhatatlan, és szőlőcukor-molekulákból áll. Keletkezéséhez inzulin szükséges, ennek hiányában szőlőcukorrá bomlik, és ez megemeli a vércukorszintet. Sportolók esetében ez igen fontos lehet, ám a hétköznapi embereknek, akik rendszeresen, de nem versenyszerűen sportolnak, vigyázni kell a plusz szénhidrátforrásokkal. Gondolunk itt például az étrend-kiegészítő tablettákra, fehérjeturmixokra. Ezek vizet kötnek meg, amelyek ha nem tudnak távozni, túlsúllyá alakulnak. Csak akkor élj ilyen étrend-kiegészítőkkel, ha garantáltan elegendő zsírt is elégetsz a használatuk mellett.
A nyers ételek hatása igen pozitív, aki teheti, fogyasszon minél többet, de! A nyers ételek sokkal rövidebb ideig tartják normális szinten a vércukrot, mint a főtt ételek. Ugyanakkora mennyiségű főtt vagy párolt sárgarépa kétszer annyi ideig biztosít teltségérzetet és normális vércukorszintet, mint egy adag nyers répa. Ilyenkor pedig a hirtelen vércukorzuhanás annyira gyorsan jön, hogy az éhező embernek bizony ennie kell, méghozzá szénhidrátban vagy cukorban minél gazdagabb ételt, hogy elkerülje a szédülést, ájulást. Ezek azonban már pluszkalóriákat jelentenek, ami hízáshoz vezet. Fogyassz minél több főtt vagy párolt zöldséget köretként. Vagy készíthetsz zöldséges pitéket, felfújtakat is, amelyek laktatóak, mégis kalóriaszegények. A gyümölcsök közül ehetsz naponta tízórai vagy uzsonna gyanánt aszalt gyümölcsöket is.
Ha rendszeresen eszel puffasztó ételeket, akkor egyrészt kellemetlen tünetekre számíthatsz a gyomorban, másrészt a sok irritáció hatására gyomorsavtúltengés is kialakulhat. Ez rendszerint magával vonja a sav marását megelőző vagy csillapító ennivalók fogyasztását, ilyenek például a kalóriában gazdag pékárúk, kekszek. A nagymértékű gázosodás pedig jelentősen megnöveli a derék körfogatának méretét. Puffasztó élelmiszer például a brokkoli, a karfiol, a káposztafélék, a hagymafélék, a paprika, valamint a citrusfélék. Természetesen kis mennyiségben ezek mindegyike bátran fogyasztható, csak a napi gyakoriságú, nagy mennyiségű fogyasztás lehet veszélyes.