Montana lehet az első állam az Egyesült Államokban, ahol megtilthatják a népszerű alkalmazás használatát.
Drákói szigorral lépnének fel az Egyesült Államokban a világ egyik legnépszerűbb közösségi oldalával szemben - írja a Metro. Montana lehet hamarosan az első olyan állam a több mint 300 milliós országban, amely felléphet a TikTokkal szemben annak állítólagos hírszerzési gyakorlata miatt. Erről szerdán maga Greg Gianforte Montana kormányzója számolt be, miután aláírta azt a törvényt, amelyik megtiltaná a népszerű alkalmazás használatát az USA 41. tagállamában.
Ma Montana minden államnál határozottabb lépést tett annak érdekében, hogy megvédje az itt élők személyes és érzékeny adatait attól, hogy a Kínai Kommunista Párt megszerezze őket -
jelentette ki Gianforte.
A rendelkezés révén a törvény megtiltaná az Apple, és a Google platformokon az alkalmazás használatát, ugyanakkor egyelőre semmivel sem szankcionálná a törvényszegőket. A törvénytervezet várhatóan 2024. január elsején lépne életbe. A kínai cég törvénytelennek nevezte a szerintük barátságtalan lépést.
A több mint 150 millió felhasználóval rendelkező TikTok egyre nagyobb ellenállással kényszerül szembenézni, egyre több azoknak a politikusoknak, és tisztségviselőknek a száma, akik úgy vélik az alkalmazás mögött valójában a pekingi kormány hírszerzési tevékenysége áll.
Az biztos, hogy a betiltás alaposan felkavarná az indulatokat az amerikai fiatalok körében, a Pew Research Center felmérése szerint ugyanis a 13-17 éves amerikai tinik 67 százaléka használja a TikTok-ot, a tinik 16 százaléka pedig folyamatosan használja az alkalmazást. A TikTok-ra már jó ideje rájár a rúd, az alkalmazás nemrég újabb felszólítást kapott a Biden-kormányzattól, amiben arra kérték a vállalatot, hogy adja el a részesedését, vagy betiltják az app használatát az Egyesült Államokban. Az USA azóta gyakorol nyomást a TikTokra, hogy egyes feltételezések szerint megfigyeléseket végzett bizonyos amerikai állampolgárok körében, akiknek adatait megosztotta a kínai kormányhoz tartozó hatóságokkal.
A TikTok többször is tagadta, hogy valaha is megosztott volna adatokat a kínai kormánnyal, és azt mondta, hogy a vállalat nem tenné meg, ha megkérnék rá.
A TikTok tilalmáról 2020 óta folyik a beszéd, amikor Donald Trump akkori elnök megkísérelte eltiltani a céget a működéstől az Egyesült Államokban egy olyan rendelettel, amelyet aztán a szövetségi bíróságok leállítottak. Joe Biden elnök adminisztrációja kezdetben elvetette a terveket, de az utóbbi időben az alkalmazás betiltásával fenyegetőzött, hacsak a cég kínai tulajdonosai nem adják el részesedéseiket.