Rengetegen gyászolják a tragikusan fiatalon elhunyt Ivanics-Rieger Klaudiát, akiről halála után kisbolygót neveztek el, most pedig újabb megható akció készül a tiszteletére.
Egy tudományos kísérlet keretében tiszteleg a Bakonyi Csillagászati Egyesület és a Parallaxis Univerzum az UPRA - Universal Platform for Robotics and Aerospace - csapatával közösen a tragikusan fiatalon elhunyt Ivanics-Rieger Klaudia előtt. A magaslégköri ballon pedig üzenetekkel a fedélzetén indul majd a közeli világűrbe - írja a Ripost.
Ivanics-Rieger Klaudia megszállottan hitt a tudományban és az ismeretterjesztésben rejlő lehetőségekben. Tapintható közelségbe hozta az univerzumot, és szórakoztató formába öntötte a tudományos ismeretterjesztést. Élete és munkássága előtt tisztelegve jön most létre az Ad Astra Magaslégköri Ballon Küldetés, amely során mindenki számára, aki szerette, olvasta, hallgatta őt, lehetőség nyílik arra, hogy egy üzenetet helyezzen el a fedélzeten elektronikus formában.
Az üzeneteket a [email protected] címre várják május 19-én péntek éjfélig. Az üzenet lehet word vagy egyéb text fájl, vagy aláírással ellátott fotó (jpg/jpeg formátumban), esetleg fél percnél nem hosszabb videó.
Május 27-én pedig ezzel a különleges rakománnyal útjára indul az Ad Astra Magaslégköri Ballon a sztratoszférába, hogy segítse egy távérzékelő kamera fejlesztését. A környezetvédelem szempontjából igen fontos adatgyűjtést lehetővé tevő rendszer a növényzet állapotának megfigyelésén túl a mezőgazdaságban a vegetáció tervezéséhez és a kárfelméréshez használható fel. A nyílt vízfelületek megfigyelése pedig belvíz és árvíz idején nyújthat friss és gyors információt, ami akár életeket is menthet!
Az Ad Astra Magaslégköri Ballon Küldetés a Bakonyi Csillagászati Egyesület és a Parallaxis Univerzum szervezésében, az UPRA.space teljeskörű technológiai lebonyolításában valósul meg. Az adatokat a Bakonyi Csillagászati Egyesület kezeli. A küldetésről a Parallaxis Univerzum Ivanics-Rieger Klaudia emlékére dokumentumfilmet forgat.
Ivanics-Rieger Klaudiának csupán 33 év jutott a földi életben, mégis örökre bírta a nevét a természettudomány történetébe. Egy vidéki városból, Ajkáról alkotott olyan maradandót, amelynek híre a világ minden tájára eljutott. A Bakonyi Csillagászati Egyesület alapító és elnökségi tagjaként számos tudományos kísérletben vett részt, társaival együtt a vakok számára is tapintható közelségbe hozták az Univerzumot - számol be életéről a Ripost.
A legkisebb falu programjaira is élményeket vitt, hogy a hátrányos helyzetű fiatalok előtt is kitárják a tudomány ajtaját. Klaudia még betegen is bizakodott, tervezte a jövőt. Tele volt ötletekkel, tervekkel. A közösen elkezdett utat most férje, Ivanics Ferenc elnök és a tagság járja végig.
A tudományos világ sem feledte őt. Március végén, halála után két hónappal kisbolygót neveztek el róla.
A digitális üzenet lehetőségével már eddig is sokan éltek, aki szeretne üzenni neki, május 19-én éjfélig megteheti.
Ivanics-Rieger Klaudia (1989-2023+)
Földrajztanár, hitoktató, író, ismeretterjesztő, amatőrcsillagász, a Bakonyi Csillagászati Egyesület alapító és vezetőségi tagja, a Magyar Meteoritikai Társaság ismeretterjesztésért felelős szekciójának tagja, a Planetology.hu magyar bolygótudományi portál tartalomszerkesztője, a Parallaxis tudományos podcast szerkesztő-műsorvezetője. Az Európában egyedi, Tapintható Univerzum című interaktív, látássérülteknek készült csillagászati vándorkiállítás megálmodója és fő kivitelezője. A Magyarországon egyedinek számító mobil meteoritbemutatók tematikájának megalkotója. Előadóként, ismeretterjesztőként éveken keresztül járta hazánk különböző iskoláit, könyvtárait, kultúrházait.