Misszió indul a Holdra az élet felkutatására.
Egyes szívós mikrobák túlélhetnek még a Holdon is - legalábbis a NASA legújabb kutatásai erre engednek következtetni. Prabal Saxena, a NASA Goddard Űrrepülési Központjának bolygókutatója szerint az eredmények azt mutatták, hogy a légüres égitestek védettebb régióiban lehetnek olyan potenciálisan lakható rések, ahol a mikrobák túlélhetnek – olvasható a Space.com cikkében. Saxena különösen arra kíváncsi, hogy a Földről származó életformák aszteroidákon utazva vajon túlélhetik-e a Holdra vezető utat. Az eddigi elméletek szerint ez könnyen elképzelhető forgatókönyv.
Ismert, hogy nem csak a mikroorganizmusok, de az olyan összetettebb létformák is képesek túlélni az extrém szélsőséges körülményeket, mint például a medveállatka; a 2019-ben a Holdba csapódott izraeli Beresheet űrszonda több ezer ilyen állatot szállított, és nem kizárt, hogy még mindig életben lehetnek az égitesten.
A közelgő Artemis III misszió a NASA Artemis-programjának első Holdra szállása lesz és második repülése legénységgel. Indítását 2025-re tervezik. A tervek szerint az űrhajó a Hold déli sarkvidékén fog landolni. Jelen pillanatban 13 potenciális leszállóhelyet vizsgálnak a szakértők, ezen helyek mindegyike rejtekhelyet biztosíthat bizonyos életformák számára.
"Jelenleg azon dolgozunk, hogy megértsük, mely élőlények lehetnek a legalkalmasabbak az ilyen régiókban való túlélésre, és a Hold sarki régióinak mely területei alkalmasak az élet fenntartására" - mondta.