NASA

Hónapokra internet nélkül maradhatunk

LA

Létrehozva: 2023.06.08.

Hónapokra eltűnhetünk a világhálóról?

A NASA Parker Solar Probe sikeresen átjutott a napszélen, értékes információkat gyűjtve a Nap működéséről, hogy megelőzze az esetleges „internet-apokalipszist", amely megzavarhatná a kommunikációs és elektromos hálózatokat a Földön.

Fotó: Pixabay

A Parker Solar Probe (rövidítve PSP) egy amerikai űrszonda, melyet 2018. augusztus 12-én indított a NASA a Nap légkörének tanulmányozására. A PSP úttörő küldetése során első ízben merészkedett át sikeresen a napszélen, hogy megakadályozza, hogy a földi emberek ne tudjanak internetezni. A napszél a Nap legkülső légköréből, az úgynevezett koronából származó töltött részecskék folyamatos áramlásából áll. A tudósok figyelmeztetést adtak ki egy olyan napvihar lehetséges hatásairól, amelyet „internet-apokalipszisnek” neveznek, és amely a következő évtizedben bekövetkezhet.

Stuart Bale professzor, a tanulmány vezetőszerzője, aki az egyesült államokbeli Kaliforniai Egyetem munkatársa, elmagyarázta a napszél megértésének jelentőségét.

A szél rengeteg információt szállít a Napból a Földre. A napszél mechanizmusának megértése tehát gyakorlati okokból fontos a Földön. Ez hatással lesz arra, hogy megérthessük, hogyan szabadítja fel a Nap az energiát, és hogyan hozza létre a geomágneses viharokat - amelyek veszélyt jelentenek a kommunikációs hálózatainkra

- magyarázta a Mirrornak. A portál szerint egy ilyen történés miatt az emberek hónapokra vagy akár évekre internet-hozzáférés nélkül maradhatnak, műholdak és elektromos vezetékek válhatnak használhatatlanná. A Parker Solar Probe fejlett műszereivel páratlan részletességgel észlelte a napszelet, és fontos információkat fedezett fel.

Ezek az eredmények segítettek azonosítani a koronalyukakon (a koronalyukak olyan területek a Nap légkörében, ahol részben felnyílnak a mágneses erővonalak) belüli jelenséget, ahol mágneses mezők keletkeznek. A kutatócsoport szerint ezek a régiók a nagy sebességű napszél kiindulópontjaiként szolgálnak. A lyukak jellemzően a Nap pólusainál találhatók, és nem hatnak közvetlenül a Földre. Azonban 11 évente, amikor a mágneses mező megfordul, ezek a lyukak megjelennek a Nap felszínén, és közvetlenül a bolygónk felé irányuló napszélkitöréseket generálnak.

A Parker Solar Probe küldetése során szerzett, a Nature folyóiratban közzétett ismeretek jelentősen segítenek majd a napviharok előrejelzésében, amelyek a műholdakra és az elektromos hálózatokra is szörnyű hatással lehetnek.

 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek