Villámárvíz

Katasztrófavédelem: akár 20 cm magas víz is képes elsodorni egy embert, méghozzá ezért!

P.P.

Létrehozva: 2023.06.12.

A BM Országos Katasztrófavédelmi szolgálat megosztotta, hogy mit kell tennünk, ha villámárvízzel találnánk szembe magunkat.

A nagy esőzések miatt a katasztrófavédelem jelentése szerint ketten vesztették életüket. Egyiküket egy megáradt patak miatt ragadta el, míg a másikukat egy pincerendszerbe sodorta be a hirtelen lezúduló víz Gyöngyöstarjánban.

A két embert nagy erőkkel keresték, de az életüket már nem lehetett megmenteni. A viharos időjárás miatt a katasztrófavédelem országosan kilencvenhárom műveletet végzett, a munkálatokba számos helyen bekapcsolódtak a megyei, járási mentőcsoportok, az önkéntes tűzoltó-egyesületek

– olvasható a katasztrófavédelem oldalán.

Az esőzések bármikor villámárvizet okozhatnak/Illusztráció Fotó: Pixabay

Mi az a villámárvíz?

A villámárvíz rövid idő alatt, nagy intenzitással lehulló csapadék. Mivel mennyiségben több, mint amit a talaj el tud vezetni, ezért a felszínen gyorsan kezd elsodorni mindent, ami az útjába áll, így akár az útjába eső településre is bejut, ha arra tud csak lefele folyni a víz. Ereje bármikor el tud sodorni egy embert, így különösen veszélyes lehet az ember életére főleg akkor, ha a domborzat miatt lehetősége van még inkább felgyorsulni és nem tud megállni a víz, vagy nem tudják elvezetni a csatornák a mennyisége miatt. 

Hogyan lehet túlélni?

Ha nagy mennyiségű csapadék hullik le, sose menjünk bele a megáradt folyókba, patakokba, mivel sodrásuk a vártnál sokkal erősebb és kiszámíthatatlanabb lehet. Lehetőleg kerüljük el az elárasztott területeket, ha viszont muszáj átkelnünk egy elöntött úttesten, akkor azt ne egyedül tegyük meg, hanem minimum párban, de inkább csoportosan, hogy tudjunk segíteni, ha valakinek problémája adódna. Azonban, ha kitérővel is, de elkerülhető, hogy a hömpölygő vízen kelljen átkelni, akkor tegyük meg, mivel a víz ilyenkor teljesen kiszámíthatatlan és akár már 20 cm magasan is sodorhat olyan erővel, hogy ledöntsön egy embert a lábáról.

Gyöngyöstarjában a hömpölygő, gyilkos patak Fotó: Bors MK

Az Országos Katasztrófavédelmi szolgálat azt javasolja, hogy autóval se hajtsunk át rajta, lehetőleg kerüljük az összes olyan útvonalat ahol nagy mennyiségű vizet látunk, főleg akkor, ha a víz mozgásra utaló jeleket mutat. Ugyanakkor arra is felhívták a figyelmet, hogy ilyenkor még inkább életveszélyes egy leszakadt villanyvezeték, így azt ne közelítsük meg, ha lehet akkor a saját szolgáltatásainkat is kapcsoljuk ki.

 Ha van rá mód, segíts azoknak, akik mozgásukban korlátozottak

– tanácsolta még a katasztrófavédelem.

 

 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek