A pakisztáni diák félt a merüléstől, de Apák napján örömet akart szerezni milliárdos édesapjának, aki a Titanic történetének megszállottja volt.
Nem csak Hamis Harding, amerikai milliárdos, hanem mások tragédiáját is magában foglalta a Titan merülőkapszula tragikus balesete. A fedélzeten öten utaztak múlt vasárnap: a kapszulát üzemeltető cég, az Ocean Gate vezérigazgatója, Stockton Rush; a francia haditengerészet veteránja, Paul-Henri Nargeolet; a brit milliárdos, Hamish Harding és a pakisztáni származású üzletember, Shahzada Dawood és fia, az egyetemista Suliman.
Az NBC úgy tudja, hogy Paul-Henri Nargeolet és Hamish Harding is élő legendának számítottak szakterületükön, mind a ketten kalandvágyó természetükről voltak híresek, míg Dawood valósággal rajongott a Titanic-legendáért, és már régóta minden vágya az volt, hogy egyszer lemerülhessen a roncsokhoz. Mindössze 19 éves fiáról azonban kiderült: koránt sem volt ilyen lelkes, sőt erős kétségekkel szállt be a kapszulába, ő maga ugyanis egyáltalán nem tartotta biztonságosnak a kicsiny merülőhajót, így szíve szerint lemondta volna az utat.
Nagynénje, Azmeh Dawood elárulta, hogy a fiatal el is mondta neki, hogy ő maga nem akar merülni, de Apák napja alkalmából, édesapja kedvéért mégis vállalja az utat.
A család egésze azonnal a tragédia elyszínére utazott a keresés alatt, és a parton várták a fejleményeket. Mindenki a csodában reménykedett:
- A 19 éves Sulemanre gondolok, aki ott bent van, és talán zihálva kapkodja a levegőt... Teljességgel összetör ez a gondolat. Úgy érzem, mintha egy borzalmas filmben ragadtam volna, ahol visszaszámolunk, de nem tudjuk, mi lesz a vége
- mondta a brit lapnak a nagynéni a keresés közepette. Hozzátette, unokaöccse megosztotta vele félelmeit, amiben nagynénje is osztozott:
- Bevallottam neki, hogy akkor sem szálltam volna be abba a tengeralattjáróba, ha egymillió dollárt adnak
- mondta az asszony.
Bár Dawoodék az utolsó másodpercig azon a helyen várták a híreket, ahol a kapszulát utoljára látták, csütörtökön hivatalos közleményt adtak ki. Ebben imára kérik az embereket és megköszönik a támogatást is:
- Köszönettel tartozunk továbbá barátainknak, családtagjainknak, kollégáinknak és jóakaróinknak a világ minden tájáról, akik mellettünk álltak a szükség órájában. A hatalmas szeretet és támogatás segít elviselni ezt az elképzelhetetlen veszteséget - írták. Mint mondták, a többi utast is gyászolják:
- Őszinte részvétünket fejezzük ki a Titan tengeralattjáró többi utasának, családtagjaiknak. Jelenleg nem tudunk válaszolni a megkeresésekre, helyette támogatást, részvétnyilvánítást és imát kérünk
- tették hozzá.
A család elképesztő összeget adott ki az utazásra:
a belépő 85 ezer fontnál, azaz 37 millió forintnál kezdődött, de a Daily Mail úgy tudja, hogy volt olyan utas, aki 195 ezer fontot, azaz több mint 85 millió forintot fizettek ki a katasztrófával végződő élményért.
Ezt a Dawood-család könnyedén megtehette, hiszen Pakisztán egyik leggazdagabb családjai közé tartoztak, és egy világhírű üzletei dinasztiát vittek.
A családtagok Nagy-Britanniában éltek, oda jártak egyetemre, Suleman a Glasgow-i intézményben tanult tudományos szakirányon. A fiútól egyeteme is szívszorító búcsút vett. Ők elmondták: a fiút nagyon érdekelte a tudomány és a kutatás. Ahogyan apját is: Dawood ugyanis szenvedélyesen rajongott minden tudományos kutatásért, nagy összegeket fektetett különböző űrkutatási programokba is.
Mint azt a Bors is megírta, a Titan merülőkapszula a Titanic roncsaihoz tartott éppen, fedélzetén öt utasával, amikor vasárnap elvesztette a kapcsolatot a külvilággal. A haditengerészet csapatai hosszú napokig kutatták a kapszula nyomát, egyik nap még reményt keltő dörömbölő zajokat is észleltek, azonban a forrását nem találták meg, így a fedélzeten utazók halálhírét csütörtökön bejelentették.
Azóta a kapszula roncsaira is rábukkantak, mintegy 1600 lábra, azaz majdnem fél kilométerre a Titanic roncsaitól. A szakértők ebből arra következtetnek, hogy a merülőkapszula a nyomás alatt valósággal szétrobbant, a fedélzeten utazók pedig már akkor meghaltak, mikor a szárazföldi irányítás elvesztette velük a kapcsolatot.