Búcsú

"Azért élt, hogy legyőzze a korlátokat" – így gyászolják a Titan elátkozott kapitányát

Létrehozva: 2023.06.30.

Stockton Rush a Titan sokak szemében közellenséggé vált vezérigazgatója, azonban a tudományos világ néma főhajtással búcsúztatja a férfit.

Az egész világ gyászolja azt az öt embert, akik életüket vesztették a Titan merülőkapszulában június 18-án vasárnap. Bár a fedélzeten utazó milliárdos britet, Hamish Hardingot; a pakisztáni apát és fiát, Shahzada és Suliman Dawoodot; valamint a francia haditengerészeti legendát, Paul-Henri Nargeolet-t kivétel nélkül áldozatként búcsúztatják, az ötödik utas, a kabint vezető Stockton Rush felemás érzelmeket vált ki a gyászoló tömegekből.

A Titan áldozatait egy emberként gyászolják, Rusht azonban számos kritika is éri  Fotó: HANDOUT

A férfi ugyanis amellett, hogy pilótaként utazott a fedélzeten, a Titant is tulajdonló OceanGate alapítója és egyben vezérigazgatója is volt, így sokan őt tették felelőssé a tragédiáért. 

Hírek szerint ugyanis a férfi pontosan tisztában volt a veszélyekkel, ahogyan azzal is, hogy a Titant selejtes anyagokból gyártották, emellett nem felelt meg több szabványnak sem. 

Pedig a maga területén ő is valóságos legendának számított, ahogyan Hamish Harding, a kalandozó vállalkozók; Nargeolet a haditengerészek és a roncskutatók; Shahzada pedig az üzletemberek világában. A barátai által csak Tocknak becézett Rush ugyanis már gazdag olajipari és hajózási múlttal rendelkező családba született bele, ezután pedig tekintélyes bentlakásos elitiskolák után a híres Princeton Egyetem repülőgép- és űrmérnöki szakán diplomázott.  Mindössze 19 éves éves volt, amikor megszerezte az elérhető legmagasabb pilótaminősítést, amivel ő lett a világ legfiatalabb ilyen minősítésű pilótája, ami után még az amerikai űrprogram pilótaképzésébe is bekerült. Mikor azonban egyre távolabb került a Marsra utazás lehetősége, figyelme a fenti világ helyett a mélységek felé irányult: az élményre vágyakozó gazdag kalandoroknak 2009-ben megalapította az OceanGate-et.

Rush közellenséggé vált, de a tudományos világ merész újítóként emlékszik rá   Fotó: Wikipédia

Kollégái és a tudományos világ egyszerre szerette és tisztelte a férfit, így, bár a fél világ őt hibáztatja a Titan és a benne utazók végzetes sorsáért, a tudományos világ tisztelettel emlékszik Rushra. Volt egyeteme, a Princeton szívszorító búcsút vett a férfitól. Mint írják,  örökké egy álmodozó, zseniális újítóként és egyben szigorú tudósként fognak rá emlékezni: 

Stockton ezt az utat választotta, és szenvedélyesen követte álmait. Tisztelték és szerették. Azt az életet élte, amit akart – és ez egy jó élet volt. Egy nagy élet. Hiányozni fog nekünk

mondták róla korábbi egyetemi társai, akik jelenleg is a tudományos élet aktív résztvevői. Hozzátették, pontosan tudják, hogy számtalan kritika érte Rush-t a  Titan összeállítása kapcsán felmerült aggályok miatt, de barátai mélyen gyászolják azt a kedves és társaságkedvelő férfit, aki könnyedén nevetett, és mindenkinél melegebben megölelte őket, ha sokáig nem találkoztak:

– Tock azért élt, hogy legyőzze a korlátokat. Ő – és utastársai – azért haltak meg, amit szerettek. A történelem azt mutatja, hogy a feltárás és az innováció eredendően kockázatos és veszélyes. Ha nem is lepődtünk meg, de csalódottak vagyunk a foteltudósok tudománytalan hozzáállása miatt – szögezték le. 

Az OceanGate-től 2013-ban távozó társalapító, Guillermo Söhnlein is megvédte Rusht:

– Közvetlen tapasztalatból tudom, hogy rendkívül elkötelezettek voltunk a biztonság mellett, és a kockázatcsökkentés kulcsfontosságú része volt a vállalati kultúrának – szögezte le. 

 

 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek