Nyáron nagyon sokan látogatnak el a Duna partjára, a vízi sportok mellett időnként fürdenek is a folyóban. Azonban kevesen tudják, hogy a vízben hűsölésnek szigorú szabályai vannak, amiket ha nem tartunk be azért akár az életünkkel is fizethetünk.
Egy fővárosi számára nincs is jobb nyári program annál, mint lesétálni a Duna-partra és a rekkenő hőségben megmártózni a folyóban. Azt azonban kevesen tudják, hogy a Dunában fürdőzésnek szigorú szabályai vannak, melyekre rendszeresen felhívják a lakosok figyelmét. A rendőrség figyelmeztet: Nem érdemes kockáztatni! A Duna gyönyörű, de veszélyes is lehet.
A police.hu közleménye szerint a visszatérő ellenőrzések ellenére még mindig sokan fürödnek tiltott helyen a Dunában. Az adatok szerint tavaly a Dunából összesen 44 holttestet emeltek ki, ebből pedig 11 haláleset volt a fürdőzéshez köthető.
A tragédiák jelentős részét megelőzhetjük, ha betartjuk a fürdőzés írott és íratlan szabályait, és felelősen, magunkra és egymásra vigyázva strandolunk, sportolunk a szabad vizeknél
– írja a rendőrség.
– Kevesen tudják, hogy a Dunában fürödni csak azokon a helyeken szabad, amelyek nem esnek tiltó rendelkezés alá, illetve külön jogszabály szerint kijelölt fürdőhelynek minősülnek – teszik hozzá.
A nagy melegben nem csoda, ha az ember megkívánja a hűsítő vizet a folyóparton és úgy dönt, belemerészkedik a Dunába. Vannak azonban olyan helyek, ahol kifejezetten tilos fürdőzni.
Ez a hajóutak, illetve a hajóutat és hajózási akadályt jelző bóják és nagyhajók, úszó munkagépek és fürdés célját nem szolgáló úszóművek 100 méteres körzete. Továbbá tilos a fürdés vízlépcsők és vízi munkák 300 méteres, hidak, vízkivételi művek, egyéb vízi műtárgyak, komp- és révátkelőhelyek 100 méteres körzetében, de kikötők, veszteglő- és rakodóhelyek, kijelölt, zárt vízisí és vízirobogó (jet ski), valamint egyéb motoros vízi sporteszköz közlekedésére szolgáló pályák, hajóállomás területén is.
A rendőrség továbbá arra figyelmeztet, hogy az egészségre ártalmas vizekben, a határvizekben és a városok belterületén lévő szabad vizekben se fürödjön soha senki, kivéve, ha az kijelölt fürdőhely. Veszélyes lehet a lubickolás éjszaka és korlátozott látási viszonyok között is, kivéve, ha a vízfelület megvilágított, legfeljebb a mély víz határáig, illetve természetesen ott se mártózzon senki a Dunában, ahol a tiltó tábla jelzi!
A sérülések és halálesetek elkerülése, valamint a jogszabályok betartatása érdekében a rendőrség rendszeresen, visszatérően tart ellenőrzéseket, és intézkedik azokkal szemben, akik a fürdőzés szabályait megszegik, hogy ne követeljen több életet a Duna.
A tiltások és szabályok ellenére bőven válogathatunk azokból a strandokból, ahol szabályosan élvezhetjük a Duna vizét. A folyó teljes magyarországi szakaszán összesen 22 kijelölt strand várja a csobbanni vágyókat Dömsödtől egészen Dunaszigetig. A főváros területén egyedül a Római-parti Plázson és a Kopaszi-gáton található SHO Beach-en engedélyezett a Dunában való fürdés, melyek népszerűsége évek óta töretlen, de ha Budapesttől pár kilométerre elutazunk máris számos szabadstrand közül válogathatunk. Ilyen például a Szentendrén a Postás strand vagy a Duna túloldalán az Alsógödi – és Felsőgödi Szabadstrand, valamint a Dunakeszi Szabadstrand.
Ezek alapján tehát bőven van lehetőségünk szabályosan fürdeni a Dunában a fővárosban és környékén. A rendőrség éppen ezért arra kéri a lakosokat, hogy ne fürödjenek tilosban, hiszen így is rengeteg életet követel a Duna.