Egy szemüveges, joviális kinézetű középiskolai tanár vehette át a szíciliai maffia irányítását az előző főnök, Matteo Messina Denaro letartóztatása után.
Harminc évnyi hiábavalónak tűnő nyomozás után, idén januárban fogták el a világ legkegyetlenebb bűnszervezete, a szicilíai olasz maffia vezetőjét, Matteo Messina Denarót. A világ top 10-es bűnözői közé tartozó Denaro börtönbe került, de a klán rögtön gondoskodott utódjáról is, aki jól ismeri a helyi specialitásokat és nemzetközi színtéren is elfogadott, ott is jó kapcsolatokkal rendelkezik.
Ő Leo Sutera, a Professzor gúnynevű maffiózó, aki egyben a lebukott Denaro régi jó barátja. Olasz lapok úgy tippelik, Sutera lett a Cosa Nostra vezetője annak ellenére, hogy most is börtönben ül. Pontosabban, a szíciliaiak "nagykövete", ahogy nevezik egymás közt a bűnszervezet tagjai, mert ő fogja össze a tartományokon és országokon átvelő szervezetet. Az idén 73 éves Leo, apja 1985-ben bekövetkezett halála után került közel Denaróhoz és ő az egyedüli, akit négy évtizedes rendíthetetlen hűsége miatt Denaro egyedüliként a szívébe zárt. Denaro 30 évet töltött illegalitásban, ezalatt az idő alatt Sutera " vitte a boltot". Az egykori középiskolai tanárt, aki egy műszaki intézményben oktatta az ifjúságot, 2018-ban tartóztatták le a kilencvenes évek leszámolásai kapcsán és súlyos maffiavádak alapján, mert kiderült, még az eljárás befejezése előtt el akarta hagyni az országot. Egészen meglepő terve egy lehallgatás során derült fény: Magyarországon akart titokban letelepedni és innen irányítani az akkor még hozzá tartozó sambucai szervezetet. Végül erer már nem volt alkalma, tetteiért 20 évet kapott.
A szíciliai volt az első
Az első maffia a 19. században jelent meg Szicíliában. Ez volt egyben a világon a legelső, kiterjed bűnszervezet is. Szakértők szerint a maffia teljesen beleolvad a mindennapi élet számos területébe, és szervezeti felépítése, egysége nem tűnik el egy-egy vezetővel együtt. Pénzmosásból, zsarolásból, drogból, prostitúcióból, fegyverek eladásából és szerencsejátékból származó bevételeit legális üzletekbe fordítja.