Mindenki bepipálja, de rengetegen bele sem gondolnak, mi történik ilyenkor. Most eláruljuk, hogy működik pontosan, és milyen adatokat is adunk át ekkor a Google-nek. Elöljáróban annyit megsúgunk: sokan nem fognak örülni!
Lassan nincs olyan weboldal, ahová ellátogatva ne kéne egy "Nem vagyok robot" rublikát bepipálnunk – kiváltképp, ha valamilyen tesztet töltünk ki vagy épp vásárolunk, azaz nem csupán "nézelődünk" az adott oldalon, hanem valamilyen interakcióba is lépünk vele. Azt mindenki tudja, hogy az ilyen akadályok (amik a CAPTCHA betűkombinációra hallatnak) azért vannak, hogy az adott oldal kiszűrje a különböző automatikákat, káros programokat, robotokat, azaz megállapítsa, hogy a másik oldalon valóban egy hús-vér személy ül. Na de hogyan teszi mindezt?
A legtöbben azt hiszik, hogy maga a tény, hogy kijelentjük, hogy nem vagyunk robotok, míg más úgy véli, az ilyen jelölőnégyzetek olyan módon vannak megcsinálva, hogy abba poramok nem tudnak beleklikkelni – ez azonban hatalmas tévedés. Valójában nem is a klikkelés momentuma, illetve pillanata a lényeg, hanem az, amit előtte csináltunk. A pipa elhelyezésével ugyanis engedélyt adunk a Google számára, hogy adatokat gyűjtsön be rólunk: megnézze az egérmozásunkat (ami az emberek esetében sokkal véletlenszerűbb, nem egyenletes sebességű), végignézi a böngészőnk sütijeit, valamint a böngészési előzményeinket, és mindezek alapján ad egy pontszámot. Ezt a pontszámot értékelve dönt az adott oldal, hogy tovább enged minket (azaz elhiszi, hogy emberek vagyunk), vagy blokkol minket Ez utóbbi esetben fordul elő, hogy újabb "teszteket" kell elvégeznünk bizonyításképp – például meg kell keresnünk a motorosokat vagy épp a lámpákat egy berácsozott képen. Ugye ismerős?
Tehát összegezve: a "Nem vagyok robot" rublika bepipálásával önként adunk ki adatokat magunkról. Az persze más kérdés, hogy mi mást tehetnénk, hiszen máskülönben lemondhatunk az adott oldal tartalmáról...
(Via)