A pletyka társadalmi megítélése nem túl kedvező, pedig a magánéletben és az üzleti világban is nagyon fontos közösségépítő szerepet tölt be.
A pletykát sokan rosszindulatú, mások jó hírnevét aláásó, és az igazságot elfedő beszédnek tartják. A Kaliforniai Egyetem kutatói szerint azonban számtalan hátránya mellett megannyi előnyi is lehet.
Az ártalmatlan pletyka nemhogy rossz hatással bírna, de egyenesen csoportvédő szerepe van. Az evolúciós pszichológusok szerint létfontosságú volt őseink számára, és bizony nagy előnyt jelentett, ha valaki ügyesen pletykált. Ugyan a túlélés érdekében össze kellett dolgozniuk, mégis tartottak egymástól. Így a pletyka fontos tudássá vált, segítette az egyént, hogy kiben lehet megbízni, és kiben nem.
Bizonyos szintig minden embernek szüksége van a pletykálkodásra. A titkok átadása az embertársainkhoz való kötődés egyik módja, így a pletykák megosztása valójában a másik felé megjelenő mély bizalom egyik jele lehet. A tehetséges pletykálók tájékozottabbak, könnyebben boldogulnak a szociális életben, jó kapcsolatot tartanak fenn másokkal, nem mellesleg, ezek a személyek népszerűbbek és szélesebb ismeretségi körrel rendelkeznek.
Egy pletykát továbbadni stimulálja az agyban az antidepresszáns hatású szerotonintermelést és segíthet a felgyülemlett feszültség levezetésében. De csak addig van jótékony hatása, amíg nem válik rosszindulatúvá. Idős korban különösen fontos szerepet tölt be. Ha egy idős ember nem egyedül megy például piacra, mérhető egészségjavulást eredményez, ha ez fizikai aktivitással, sétálással társul, az előnyök csak fokozódnak. Nem mellesleg, a pletykálkodás csökkenti magányosság érzését.