A pokol jól ismert szörnyei tiszteletüket teszik a napokban a kontinensen: olyan meleget hoznak, hogy azt még jövőre is megemlegetjük.
Napok óta brutális hőhullám gyötri Európát. A nyár eleji forróság olyan mértékű, hogy egyes turistalátványosságokat elzártak a turisták elől.
A folyamatos, napokon át tartó hőség után, a következő napokban még melegebb időre számíthatunk. Az előrejelzések szerint a mediterrán térségben lévő turisztikai célpontok közelében 40 fok körüli hőmérséklet lesz. A Cerberus okozta hőhullám, melyet a görög mitológiában szereplő, az alvilág kapuját őrző háromfejű kutyáról neveztek el, egy délről érkező nagynyomású anticiklon, melynek most a hatását érezzük.
Athénban, Görögország fővárosában az eddigi előrejelzések szerint a hőmérséklet eléri majd a 41 fokot. A helyi tisztviselők úgy döntöttek, hogy az Akropolisz emlékművet 12 és 17:30 között zárva tartják, ahogyan már pénteken is tették.
Tizenöt olaszországi városban rendeltek el hőségriadót és figyelmeztettek a veszélyre. Főként az idősek, a betegek, a csecsemők viselik nehezen ezt a pokoli forróságot, mely nehézsége az is, hogy napokon át tart.
A térségben jellemzően 38 és 40 fok között alakul a hőmérséklet. A riasztás alatt álló városok között szerepel a szardíniai Cagliariban, a szicíliai Messinában és Cataniában, a pugliai Bariban, a molisei Campobassóban, Rómában és a környékbeli Viterbóban, Latinában, Frosinonéban, Rietiben és Civitavecchiában, Firenzében, Bolognában, Perugiában és az adriai Pescarában.
Ha mindez nem lenne elég, a jövő hét elejére 42 fok körüli hőmérséklet várható az országban.
Valamivel enyhébb volt a hőmérséklet a spanyolországi Kanári-szigeteken, de még így is elég nagy volt a forróság ahhoz, hogy La Palma szigetén egy erdőtűz miatt evakuálni kelljen az embereket.
A 85 ezer lakosú La Palma egyike a spanyol Kanári-szigetek, Afrika nyugati partjainál fekvő nyolc tagjának.
A változó irányú szél és a kiszáradt, száraz terep sajnos a tűz terjedését segíti, ami miatt az evakuáltak száma meghaladja a kétezer főt. A lángok eddig körülbelül 4500 hektáros területet érintettek.
A tűznek egyelőre nincs halálos áldozata ám a tűz körülbelül 3000 épületet emésztett fel, valamint számos banánültetvényt, utat és öntözőrendszert – írta meg a Daily Mail.
Itt is pusztító hőség lesz: a legmagasabb szintű, vörös riasztás van érvényben: akár 45 fok fölé is emelkedhet a hőmérséklet.
Törökországban a tengerparti városokban van a legmelegebb, ahol az ottani hőmérséklet rekordokat dönt. Antalya közelében, mely az egyik legkedveltebb turisztikai központ, 44 fokos csúcsot mértek.
A kánikulát Törökország legnagyobb városában, Isztambulban a vízkészlet is megsínyli.
A lengyel hatóságok is figyelmeztették a lakosságot az egész Európát sújtó brutális hőség miatt. A hőmérséklet arrafelé eléri a 35 fokot.
Több városban, köztük például Varsó belvárosában tömlős szökőkutakat helyeztek el, hogy az emberek és házi kedvenceik is lehűthessék magukat.
Európa-szerte elmondható, hogy a városokban a szökőkutak vizével, míg a vízpartokon a medencékkel és a tengerrel hűsítik magukat az emberek a Cerberus okozta hőhullámtól való megszabadulás reményében.
A Cerberust nyomon követő Európai Űrügynökség (European Space Agency, ESA) arra figyelmeztet, hogy a hőhullámot Európa északi részei is érkezik.
Olaszországban, Spanyolországban, Franciaországban, Németországban és Lengyelországban komoly hőhullám várható, Szicília és Szardínia szigetén 48 Celsius-fokig emelkedhet a hőmérséklet
– áll az ESA friss közleményében.
Amíg Dél-Európában a hőség okoz gondot, addig Nagy-Britanniában a heves esőzésekre és zivatarokra figyelmeztetnek a meteorológusok.
Extrém időjárásra kell számítani továbbá Japánban, Kínában, az Egyesült Államok több államában és Észak-Afrikában is elképesztő meleg várható.
Az európai rekordmeleget egyébként 2021. augusztusában mérték Szicíliában, amikor hőmérők 48,8 Celsius-fokot mutattak – írta meg a Maszol.
Az előrejelzések szerint azonban nem lélegezhet fel Dél-Európa a Cerberus enyhülésével. A nyomában újabb hőhullám érkezik majd. Kharón a jövő hét után éri el a Földközi-tenger térségét. Kharón is a görög mitológiából kapta nevét, a holtakat az alvilágba szállító révész után.